ALMANYA’YA HOŞGELDİN

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Türkçe ve Almanca olarak adlandırılan film, çalıştırılmak üzere geçici bir süre için Almanya’ya götürülen ancak kalıcı olan Türk misafir işçilerin, günümüze ulaşan yaşam öykülerinden izler sunuyor.
“Uyum” (Entegrasyon) diye söylenen, “Dönüşüm” (Asimilasyon) diye uygulanan bir sömürü tuzağına düşürülmüş yabancıların, Almanya’ya göç nedenlerine, oradaki yaşamlarına ve geride bıraktıkları özlemlerine Türkler izleğinde bakan kurmaca, Nesrin Samdereli ve Yasemin Samdereli kardeşlerin ortak bir çalışması.
Küçük ve hoş güldürü geçişleriyle hafifletilen, aslında çaresizliğin ve dayatmaların gölgesindeki hüzünlü bir kendinden vazgeçme hikâyesi, Almanya’ya Hoşgeldiniz.
İki tarafa, geçmişiyle Türkiye’ye, geleceğiyle Almanya’ya ait bir kuşağın gözüyle, olabildiğince tarafsız olma çabası taşıyan ve şimdiki durumu anlamamıza imkân tanıyan Almanya’ya Hoşgeldiniz, akıcı sinema diliyle kolay izlenebilen ve titiz bir sanatsı çalışmanın sonucu olduğunu gösteren sahneleriyle güzel bir kurmaca film.

wilkommen in deutschlandÖzgün Adı: Wilkommen in Deutschland
Yönetmen: Yasemin Samdereli
Öykü: Nesrin Samdereli, Yasemin Samdereli
Yazan: Nesrin Samdereli, Yasemin Samdereli
Oyuncular: Vedat Erincin (Yaşlı Hüseyin), Fahri Ogün Yardım (Genç Hüseyin), Lilay Huser (Yaşlı Fatma), Demet Gül (Genç Fatma), Aykut Kayacık (Veli), Ayvan Vardar (Çocuk Veli), Ercan Kayacanlı (Muhammed); Kaan Aydoğdu (Çocuk Muhammed), Şiir Eloğlu (Leyla), Aliya Artuc (Çocuk Leyla), Petra Shmidt-Schaller (Gabi), Denis Moschitto (Ali), Aylin Tezel (Canan), Trystan Pütter (David), Rafael Koussouris (Cenk)
Görüntü Yönetmeni: Ngo The Chau (Alexander Manasse)
Kurgu: Andrea Mertens
Ses: Christian Götz, Guido Zettier, Stefan Korte
Müzik: Gerd Baumann
Yapımcı: Andreas Richter, Ursula Voerner, Annie Brunner
Yapım: 2011- Almanya
Tür: Kurmaca
Süre: 101 Dakika
Telif Hakları: Roksy Film GMBH