Adı: Aziz Baba
Özgün Adı: بابا عزيز
Yönetmen: Nacer Khemir
Oyuncular: Perviz Şahinhou, Meryem Hamid, Hüseyin Panahi, Nesim Halil, Muhammed Graiya, Meryem Muahaid, Gülşifteh Farahani
Müzik: Armand Amar
Görüntü Yönetmeni: Mahmud Kalari
Yazan: Nacer Khemir, Tonino Guerra
Yapım: 2005  –  Tunus/İran
Tür: Müzikli Kurmaca
Süre: 96 dakika

Film, yaşlı ve kör bir derviş olan Aziz Baba’nın, çölün derinliklerine doğru yaptığı gizemli gezintiyi konu ediniyor. Aziz Baba, ömrünün son deminde, dervişlerin her otuz yılda bir gerçekleştirdikleri toplantının bilinmeyen yerini bulmayı ve o toplantıya katılmayı arzulamaktadır. Torunu İştar, gençliğin verdiği heyecan ve kıpırtılarla bu uzun çöl yolculuğunda dedesine eşlik etmektedir. Çıktıkları bu yolculuk boyunca Aziz Baba ve torunu İştar, çeşitli insanlarla karşılaşıyor ve onların hikâyelerini dinliyorlar. Aziz Baba’nın torununa anlattığı hikâyeler de eklenince bir nevi hikâye içinde hikâye; film içinde film izliyoruz. Dervişlerin toplantı yerini buldukları zaman, bu uzun yolculuk Aziz Baba için son buluyor ve maksat hasıl oluyor.

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#
Önceki YazıKüreselci Araplığın Mimarı Lavrens
Sonraki YazıTanksız Topsuz Bir Ordu
"Sinema, eski kaynaklarımıza eğilerek, kültürümüzün değerlerini bugüne getirmek ve onlara dayanarak yeni bir sanat kurmak" Lütfi Ömer Akad (1916-2011)

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız