HEKİM (İBNİ SİNA)

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Tarihin reddedemeyeceği gerçeklerin, sanatsı yaymaca sunumuyla ve Batılı gözüyle çarpıtılarak yeniden anlatımı, özellikle İngilizlerin başını çektiği bir sinema akımı. Tektipleştirilmiş değerler üzerine inşa edilmek istenen yeni dünya düzeninin temellerini sağlama almak çabasıyla üretilen, belgesel ve kurmaca sinema örneklerinden biri olan Hekim (Der Medicus/The Physician) filmi de bu akımın başarılı yapımlarından biri.
Tıp biliminin babası sayılan ve orta çağın (batılılar için karanlık, Türkler için aydınlık çağın) önemli pek çok bilim adamından biri olan İbni Sina’nın aslında bir ayrıntıdan ibaret biri olduğunu, asıl önemli kişinin İngiliz Rob Cole olduğu bilgisini, izleyenlerin bilinçaltı dünyasına yükleyen filmde, benzeri suret-i Haktan gibi görünen filmlerde olduğu gibi Ben Kingsley baş oyuncu olarak yer alıyor.

Özgün Adı: DER MEDICUS
Yönetmen: Philipp Stölzl
Öykü: Noah Gordon (The Physician-İbni Sina’nın Talebesi Hekim)
Yazan: Philipp Stölzl, Simon Block, Christoph Müller
Görüntü Yönetmeni: Jan Berger
Sanat Yönetmeni: Hagen Bogdanski
Ses Tasarım: Maks Thomas Meindl, Guido Zettier, Benjamin Rosenkind
Kurgu: Sven Budelmann
Müzik: Ingo Ludwig Frenzel
Giysi Tasarım: Thomas Olah
Saç Tasarım ve Makyaj: Heike Merker
Oyuncu Seçimi: Leo Davis, Lissy Holm, Emrah ertem, Nina Haun
Oyuncular: Ben Kingsley (İbni Sina), Tom Payne (Rob Cole/Jesse Ben Benjamin), Emma Rigby (Rebecca), Stellan Skarsgard (Berber) Olivier Martinez (Alâüddevle Muhammed bin Rüstem), Elyas M’Barek (Kerim), Fahri Yardım (Davut Hüseyin), Makram J. Khoury, Michael Marcus, Stanley Tovnsend (Bar Kappara), Adam Thomas-Wright – Genç Rob Cole
Baş Yapımcı: Sebastian Verninger
Yapımcı: Volf Bauer
Uygulayıcı Yapımcı: Nico Hofmann
Yapım: 2013 – Almanya
Tür: Kurmaca Sinema Filmi
Süre: 150’

 

Yazınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız