"Sevgiler Paylaştıkça Büyür."
  •  
  • 3.1K
  •  
  •  
  •  
  •  

“Her bir yaşam öyküsü, öbür yaşamların parçacıklarıyla tamamlanır…”

TÖRÜNGEY

(Ferzan Ali Aygen anısına…)

Genç sinemacıların birlikte öykü yazıp, çektikleri ve kurgulayıp izlenmeye hazır hale getirdikleri TÖRÜNGEY, bir eleştiri filmi.
Yaşadığı çevreye yabancılaştırılan ve yalnızlaştırılan insana, zifiri karanlığın ve göz kamaştırıcı aydınlığın etkisinden sıyrılmayı salık veriyor, film.
Genç sinemacılar, akla kara arasındaki renkleri fark etmenin yanız kalmaktan ve yalnız bırakmaktan daha kolay olduğunu TÖNÜNGEY ile anlatıyorlar.
Banu Atik, Hakan Önal ve Uğray Güneysu’nun oyuncu olduğu filmin afişine giren diğer ad ise son dönemlerde yalnızların köpekliğini yapan sevimli it Saşi.
Sinemasalı İşliği’nin ilk filmi olma özelliğini de taşıyan kurmaca, Ahmet Arısoy, Çılga Gürel, Damla Yılmaz, Ebubekir İznaev, Erhan H. Sarı ve Ş. Suat Yılmaz’ın ortak çalışmalarıyla Ankara’da çekildi.
Genç sinemacılar, öykü yazım aşamasında bir arada bulundukları ressam Ferzan Ali Aygen‘in Eylül 2011’de sonsuzluk eline göçmesiyle yaşadıkları üzüntüyü, Törüngey’i onun anısına adıyarak, biraz olsun azaltma, rahmetle anma yoluna gittiler.

törüngey Yönetmen: Çılga Gürel
Yapımcı: Bekir İznaev
Yazan: Çılga Gürel
Görüntü Yönetmeni: Ş. Suat Ylımaz
Işık: Ahmet Arısoy
Ses: Erhan H. Sarı
Sanat Yönetmeni: Damla Yılmaz
Kurgu: Ş. Suat Yılmaz
Oyuncular: Banu Atik, Hakan Önal, Uğray Güneysu, Saşi
Yapım: Ede Film / 2012 – Türkiye
Tür: Kurmaca
Süre: 16 dakika

 

örüngey: Yaratılan ilk insan, yani ilk yalnız kişi olan Adem aleyhisselamın adının, Altay Türk mitolojisindeki karşılığı.

Köpek: İt adının karşılığı olarak kullanılmakla beraber, koruyucu, bekçi anlamı da vardır. (Köpeklik etmek; korumak veya bekçilik etmek.)

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yazınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız