İKİ ARADA KALMIŞLARIN ÖYKÜSÜ

Kafkas kökenli Rus sinemacı Aleksandır Sokurov’un yönetmenliğini yaptığı film, savaşı ve arkadaşlığı ana tema olarak izleyiciye sunuyor.

Filme adını veren Aleksandra, eşinin ölümünden bir süre sonra duyduğu yalnızlık hissi üzerine subay torununu görmek için Çeçenistan’daki Rus askeri üssüne gidiyor.

Film, Aleksandra’nın cephedeki askerler ve Çeçenlerle kısa sürede kurduğu bağı konu ediniyor. İki sömürgeci ve katliamcı gücün arasındaki vuruşmaya kurban seçilen Çeçenlerin, abd kışkırtması ve desteğiyle başlattıkları görece bağımsızlık çabalarının, soykırımla sonuçlandığı günlerde yaşanılanları yumuşatma görevini başarıyla yerine getiriyor, Sukurov’un kurmacası.

Güçlü Rus ordusuna karşı verilen direnişin katliamla sonuçlandırıldığı “danışıklı dövüşde”, savaş sahneleri, ne bir ceset ne de bir patlama olmadan gösteriliyor. Sömürgeci iki kanadın alan kazanma çabasında yaptıkları tüm katliamların sonunda olduğu gibi “Aleksandra” da, savaşı sıradanlaştıran, ölenlerin dışındakilerce olan biteni umursanmaz kılan, soykırımlara alıştıran ve zulmün yinelenmesini kanıksatan bir alıştırma filmi.

Adı: Aleksandra
özgün Adı: Алексaндра
Yönetmen: Aleksandır Sokurov
Oyuncular: Evgeni Tkachuk, Rüstem Şahgireyev, Aleksandır Kladko, Aleksey Nezmişev, Vasili Şevtsov, Galina Vişnevskaya, Raisa Giçayeva, Andrey Bogdanov
Görüntü Yönetmeni: Aleksandır Burov
Yazan: Aleksandr Sokurov
Tür: Kurmaca
Yapımcı: Dimitri Gerbaçevski, Laurent Danielou, Andrey Sigle
Yapım: 2007 – Rusya Federasyonu
Süre: 95 dakika

ALEKSANDRA - 2007

Önceki İçerikManderlay
Sonraki İçerikJack’in Yaptığı Ev
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz