ATEŞLİ YILLLARIN ÖYKÜSÜ

Sinemayı salt eğlence olarak algılamayan, onun, kişiler ve toplum üzerinde kalıcı davranış değişikliklerini tetikleyen dönüştürücü etkisini gören yönetmenlerin varlığı izleyiciler ve yedinci sanat adına önemli bir kazanç, yitip gitmeyecek kalıcı yapıtlarıyla azımsanmayacak bir baylık.

Ateşli Yılların Öyküsü adlı yapıtıyla Cezayir’in ve halkının sorunlarını önemseyen, sinema sanatını, kıt olanaklarına karşın içinde bulunduğu ulusunun yararına sunma çabasında görünen yönetmen, uzun süreli ve ağır ilerleyen kurmacasını, öznel bir yaklaşımla ama olabildiğince gerçeği yansıtacak biçimde kurgulamış.

Türkçeye Ateşli Yılların Öyküsü olarak çevrilen kurmaca, çöl koşullarınıdaki susuzluğu, yoksulluğu, sömürgeci Fransız faşistliğini, arayış içindeki halkın kötülükten korunma ve kurtulma çabasını ortaya koyuyor.

Cezayir Bağımsızlık Savaşı adıyla İtalyan Yönetmen Gillo Pontecorvo tarafından çekilen, Fransız sömürgeciliğinin düzey değiştirmesini sağlayan direnişin hemen ardından, 1966 yılında gösterime giren kurmacadan dokuz yıl sonra çekilen Ateşli Yıllar, işgalci Fransızların kötücül etkisini yaşamın içinden kesitlerle aktarıyor.

İşgalci Fransızların ahlaki kötülüğün her türünü sergiledikleri, soykırımı tüm yanlarıyla uyguladıkları Cezayir halkının acılarını, yaşamak zorunda bırakıldıkları acımasız koşulları, olayın tüm taraflarıyla içine alıyor Ateşli Yılların Öyküsü.

Kuraklığın hüküm sürdüğü çevrede, su üzerine tartışmalarla başlayan kurmaca, Metin Erksan’ın Susuz Yaz filminde işlediği, su ve mülkiyet kavramlarına çağrışımlar yapan içerik benzerliğiyle daha en başından tanıdık ve ilgi çekici bir izlek sunuyor.

Sömürgeci Fransız yönetimi, Fransız faşizminin çok uluslu toplama askerleri, yerli işbirlikçiler, yokluk ve acılar içinde zulme karşı direnen yoksul halk arsında yaşanan karanlık yıllar, Ateşli Yılların Öyküsü’nü mutlaka izlenmesi gerekenler arasında öncelikli sıraya çıkarıyor.

Adı: Ateşli Yılların Öyküsü
Özgün Adı: وقائع. سنين الجمر
Yönetmen: Muhammet Lahtar Hamina, Tevfik Faris, Raşit Buceder
Yazan: Muhammet Lahtar Hamina
Oyuncular: Yorgo Voyagis (Ahmet), Aziz Zekal, Hasan Hasani, Leyla Şenneh (Ahmet’in Karısı), Sid Ali Kuyret, Muhammet Sisani, Abdulhalim Reis, Taha Emiri, Yahya bin Mebruk, Muhammet Lahdar Hamina (Mevlüt), Hacı Smaine Muhammet Seghir, Şeyh Nurettin
Görüntü: Marcello Gatti
Kurgu: Yusuf Tabni
Müzik: Philippe Arthuys
Giysi: Muhammet Bouzit
Yapımcı: Muhammet Lahtar Hamina
Süre: 177’
Dil: Arapça
Yapım: Cezayir – 1975

Ateşli Yılların Öyküsü - 1975

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız