İŞTE ÖZGÜR DÜNYA

İşte Özgür Dünya, İngiltere’ye gelen göçmenlerin ucuz işgücü olarak sömürülmelerini anlatan bir Ken Loç kurmacası.

Dünyanın tek kutuplu hale gelmesinden sonra ortaya çıkan yeni göç olgusunun, İngiltere ve Angela adlı bir kadının izleğinde anlatıldığı film, 2007 yılı yapımı.

Kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak görülen, göçmenlerden ucuz işgücü olarak yararlanma isteğinin, insanlar üzerindeki olumsuz etkisini vurgulayan filmde, olaylar, göçmenleri sömürenlerin cephesinden aktarılıyor.

İşyerindeki kendisine yapılan muameleden bıkan Angela, içinde biriktirdiği nefret duygusuyla safını değiştirmeye karar verir.

Vaktiyle kendisine yapılan haksız davranışları bu kez kendisi yapmaya başlar. Oğlunun geleceğini bahane ederek, başkalarının geleceğini çalmayı yapılması gereken bir zorunluluk gibi görmeye başlar.

Adı: İşte Özgür Dünya!
Özgün Adı: It’s a Free World
Yönetmen: Ken Loach
Yapımcı: Ken Loach, Rebecca Obrien
Yazan: Paul Laverty
Oyuncular: Kierston Vareing (Angela), Juliet Ellis (Rose), Leslav Zurek (Karol), Joe Siffleet (Jamie), Colin Caughlin (Geoff), Raymond Mearns (Andy), Davoud Rastagou (Mahmut), Mahin Aminnia (Mahin), Shadah Kavousian (Shadah), Sheera Kavousian (Sheera), Frank Gilhooley (Derek), David Doyle (Tony), Eddie Vebber (Şirket Yetkilisi), Johnny Palmiero (Şirket Yetkilisi)
Müzik: George Fenton
Görüntü yönetmeni: Nigel Villoughby
Kurgu: Jonathan Morris
Sanat Yönetmeni: Peter James
Yapım Tasarımı: Fergus Clegg
Giysi Tasarım: Carole K. Millar
Oyuncu Seçimi: Kahleen Cravford
Yapım: Birleşik Krallık-2007
Tür: Kurmaca
Süre: 96’

İŞTE ÖZGÜR DÜNYA - 2007

Önceki İçerikErksan’ın, tam olmadı o, dediği bir kurmaca
Sonraki İçerikAğ Gelin de İndi m’ola Yayladan
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz