KASITLI ESKİTME

Kasıtlı Eskitme, sanayi ürünlerinin daha uzun süre kullanılmasını engelleyen ve tüketiciyi çaresizce yeniden satın almaya yönlendiren üretim yöntemini anlatan bir belgesel.

İnsanın ve çevrenin göreceği zararları hiçe sayarak, tüketime dayalı üretimin sürekli artmasını hedefleyen çıkarcıların geliştirdikleri yöntemin ayrıntılarının ve geçmişinin anlatıldığı belgesel, insanların gereksiz tüketime nasıl zorlandığını örneklerle açıklıyor.

Özgün Adı:The Light Bulb Conspiracy
Yönetmen: Cosima Dannoritzer
Yazan: Cosima Dannoritzer
Görüntü Yönetmeni: Marc Martinez Sarrado
Kurgu: Georgia Vyss, Ana Salvany
Müzik: Marta Andres, Joan Gil Bardagi
Ses Kayıt: Marc Soldevila, Mark Maloof, Ray day, Esther Markuina
Ses örgü: Juanma Garcia, Carles Mir
Yapımcılar: Rita Pujals, Joan Ubeda, Patrice Barrat, Davina Breillet, Eva Peris, Bettina Valter, Charlotte Cong-Roy, Sarah Trevillard, Mike Anane
Söyleşiler: Mike Anane, Michael Braungart, Steve Bunn, Nicols Foks, Mike Gurman, Helmut Höge, Richard Jones, Vitaliy Kiselev, Boris Knuf, Marcus Krajevski, Serge Latouche, Marcos Lopez, Casey Neistat, Lynn Ovens, Varner Philips
Yapım: 2010 – İspanya/Fransa
Tür: Belgesel
Süre: 53’

 

KASITLI ESKİTME - 2010

Önceki İçerikBeni Senin Ruhuna Bağlayan İpin Kayıp Gitmesine İzin Verme
Sonraki İçerikVarlığımızın Üç Temeli Var; Ana Dilimiz, Dinimiz ve Âdetlerimiz
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz