SAVAŞ VE BARIŞ

Lev Tolstoy’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Savaş ve Barış, Sergey Bondarçuk’un yorumu ile Sovyetler Birliğinde çekildi.

Yönetmenin, ana yapıta tam bağımlı kalarak oyunlaştırdığı Savaş ve Barış, birebir uyarlamanın belirgin örneklerinden biri.

Yedi saati aşan uzunluğuyla dönemine uygun olarak çekilen film, romandaki ana öykü akışını bozmayan, olayların oluş biçim ve sırasına sadık kalan, kişilerin, zamanın, mekanın, ana çatışmanın, kırılma noktasının ve sonunun birebir aynı kaldığı uyarlama yöntemi izlerini taşır.

Bu yönüyle yorumlama ve esinlenme biçimlerinden ayrılan uyarlama yapıt, Tolstoy’un öyküsünü “sinemaya uygun biçim”de izleyiciyle buluşturur.

Uzun süren çekimlerine 1961 yılında başlanılan film, 1967 yılında tamamlandı. Dört bölüm biçiminde yayınlanan filmin ilk bölümü Andrey Balkonski, ikinci bölümü Nataşa Rostova, üçüncüsü 1812 (Yılı) ve sonuncusu ise Piyer Bezukhov adlarıyla gösterildi.

Mosfilm üretimi olan filme amerika’da, 1968 yılında en iyi yabancı film ödülü verildi.

Adı: Savaş ve Barış
Özgün Adı: Война и мир (Vayna i Mir)
Öykü: Lev Tolstoy (Aynı adlı roman)
Senaryo: Sergey Bondarçuk
Görüntü: Anatoli Petritski, Yu-Lan Çen, Aleksander Şelenkov
Kurgu: Tatyana Likhaçeva
Müzik: Vyaçeslav Ovçinnikov
Oyuncular: Sergey Bondarçuk (Pierre Bezukhov), Ludmila Savelyeva (Nataşa Rostova), Vyaçeslav Tikhonov (Andrey Bolkonski), Boris Zakhava (Mikhail Kutuzov), Anatoly Ktorov (Nikolay Bolkonski), Antonina Şuranova (Mariya Bolkonskaya), Oleg Tabakov (Nikolay Rostov), Viktor Stanitsin (İlya Rostov), Kira Golovko (Natalya Rostova) İrina Skobtseva (Helene Kuragina), Vasili Lanovoy (Anatoli Kuragin), İrina Gubanova (Sonya Rostova), Oleg Yefremov (Fiyodor Dolokhov), Eduard Martseviç (Boris Drubetskoy), Aleksandır Borisov (Rostov Amca), Nikolay Rubnikov (Vasili Denisov), Viktor Murganov (1. Aleksandır), Larisa Borisenko (Bouriyenne), Georgi Millyar (Morel), Nonna Mordyukova (Anisya), Anna Timiryova (), Boris Hımelnitski (), Valeri Yeremiçhev (Aleksander Ostermann-Tolstoy), Yusuf Ahmedov ( Pisatel), Boris Smirnov (Vasili Kuragin), Nikolay Tolkaçyov (Kirill Bezukhov), Cemma Firsova (Katişe Mamontova), Mikhail Hrabrov (Platon Karataev), Nikolay Trofimov (Tuşin), Vladislav Strzhelçik (Napolyon)
Yapımcılar: Viktor Tsirgiladze, Nikolai Ivanov, G. Meyeroviç, V. Krivonoşenko
Dil: Rusça
Süre: (147+100+84+100) 433’
Yapım: 1967 – Sovyetler Birliği
Telif Hakları: Mosfilm

SAVAŞ VE BARIŞ - 1967 (1. Bölüm) Andrey Balkonski

SAVAŞ VE BARIŞ - 1967 (2. Bölüm) Nataşa Rostova

SAVAŞ VE BARIŞ - 1967 (3. Bölüm) 1812 Yılı

SAVAŞ VE BARIŞ - 1967 (4. Bölüm) Piyer Bezuhov

Önceki İçerikÇekyalı Ressam ve Norveçli Hırsız
Sonraki İçerikGarip Bülbül
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz