GÜLDÜREN ADAMIN DÜŞÜNDÜREN ÖYKÜSÜ

Güldürü kurmacalarıyla öne çıkan Kemal Sunal’ın, güleryüzlü ciddi filmlerinden biri Düttürü Dünya,

Türk Sinemasının iki üretken yönetmeni Ertem Eğilmez ve Natuk Baytan yönetminlğinde çekilen öykülerden farklı olarak bir dönemin, seksen sonrası Türk ulusunun dönüşüm ve değişime zorlandığı ortamın aktarıldığı kurmacada Kemal Sunal emeğiyle geçinmeye çalışan klartetçi Dütdüt Mehmet’i canlandırıyor.

Öyküsü, Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Yoksul ve Davacı gibi kurmacalarıyla bilinen Umar Bugay tarafından yazılan Düttürü Dünya, Zeki Ökten yönetmenliğiyle Ankara’da çekildi.

İzleyiciyi yormayan yalın anlatımıyla gerçek yaşamın kurgulanmış hali gibi görünen Düttürü Dünya, Türk Sinemasının, yazanı, yöneteni ve oyuncusu ile uyumlu bir takım çalışmasının başarılı örneği.

Adı: Düttürü Dünya
Yönetmen:Zeki Ökten
Yazan: Umur Bugay
Görüntü: Aytekin Çakmakçı
Kurgu: Nevzat Dişiaçık
Müzik: Tarık Öcal
Oyuncular: Kemal Sunal, Jale Aylanç, Erdal Gülver, Ayberk Çölok, Cezmi Baskın, Şebnem Erkekli, Güzin Çorağan, Nurhan Özenen, Yaşar Akın, Bilade Aybars, Birsen Dürülü, Zaim Güvenç, Asuman Çiğiltepe, İsmet Çiğiltepe, Begüm Acar, Sema Kölegen, Halil İbrahim Kalaycı, Yaşar Karakulak, Ahmet Yıldız
Ses: Gökhan Şıracı, Erhan Aktaş
Işık: Mehmet Uluyol, Sebahattin Gayretli
Renk Düzenleme: Adnan Şahin
Yapım Sorumlusu: Veli Salman
Yapımcı: Şeref Gür
Süre: 90’
Yapım: Türkiye – 1989
Telif Hakları:

DÜTTÜRÜ DÜNYA - 1989

Önceki İçerikOlmuş Olan Bir Şey Asla Unutulmaz
Sonraki İçerikİnsanlık Dışılığın Gelişimi Evreleri
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz