NEFES: VATAN SAĞOLSUN

Filmin DVD kapağında, Nefes: vatan Sağolsun, güneydoğuda Irak sınırına yakın bir ilçedeki komando tugayında bulunan ve Karabal Tepesindeki röle istasyonunun korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin hikâyesidir, diye tanıtılıyor.

Askerlerin bir sayı olarak görülmesi alışkanlığının tersine, onların insan olduğunu, annesi, babası, karısı, sevgilisi, çocuğu olan, düşünen, duyumsayan canlı varlıklar olduğunu hatırlatan bir kurmaca, Nefes.

Senaryosunun ve uygulamasının, derince düşünülerek, yoğun emek harcanarak oluşturulduğuna ilişkin pek çok güçlü izin yer aldığı kurmacada, ölüm üzerinden yaşama ve yaşamı anlamlı kılan sevgiye alabildiğine güzel göndermelerle yer verilmiş.

Adı: Nefes – Vatan Sağolsun
Yönetmen: Levent Semerci
Yazan: Levent Semerci, Mehmet İlker Altına, Hakan Evrensel
Görüntü Yönetmeni: Levent Semerci
Kurgu Yönetmeni: Levent Semerci
Müzik: Fırat Yükselir
Sanat Yönetmeni: Soner Caner
Oyuncular: Mete Horozoğlu, Akın Atakan, Banu Çiçek, Barış Aydın, Barış Bağcı, Berk Balcı, Birce Akalay, Cem Bilgin, Cüneyt Deniz, Doğukan Polat, Doruk Şengezer, Ekin Bulut, Emre Yetim, Engin Baykal, Ertunç Atar, Faruk Uysal, Gökçe Özyol, Göktay, Tosun, Güray Gürsel, Hakan Bulut, Hakan Turutoğlu, İbrahim Aköz, İlker Kızmaz, Kadircan Kulbay, Koray Kaya, Melih Kokucu, Muharrem Bayrak, Okan Avcı, Onur Gürsoy, Orhan Soylu, Ozan Tekcan, Ömer Tahsin Çetin, Özgür Eren Koç, Rıza Sönmez, Serkan Altıntaş, Sinan Ateş, Soner Caner, Turgay Atalay, Utku Duman
Yapımcı: Murat Akdilek, Levent Semerci
Türü: Kurmaca
Yapım: 2009 – Türkiye
Süre: 120′

VATAN SAĞOLSUN

NEFES: VATAN SAĞOLSUN - 2009

Önceki İçerikSu Toprağın Kanı Ağa, Kimse Bu işe Evet Demez
Sonraki İçerikHadi Yolun Açık Olsun Annemi Görürsen Benden Selam Söyle
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz