DELİ DELİ KÜPELİ

Kemal Sunal, oyunculuk yaşamı boyunca seksen iki filmde, oyunculuğunu doruğa taşıyan kişilikleri canlandırdı.

İlk kez 1972 yılında Sadık Şendil’in yazdığı ve Ertem Eğilmez’in yönettiği Tatlı Dillim adlı kurmacada basketbolcuyu canlandıran Kemal Sunal, son kez, 1999 yılında çekilen Propaganda filminde, oğlu Ali Sunal ile birlikte yer aldı.

Deli Deli Küpeli, oyuncunun, Kartal Tibet yönetmenliğinde çekilen ve Osman Fahir Seden’in senaryosunu yazdığı 1986 yılı yapımı, altmış ikinci filmidir.

Osman Fahir Seden, Hababam fimleri dizisinin sonunda çekilmeye başlanan Kemal Sunal filmlerinin çoğunun oyun yazarıdır.

Zehir Hafiye, Gurbetçi Şaban, Katma Değer Şaban, Ortadirek Şaban, Kılıbık, Gol Kıralı, Bekçiler Kralı, Dokunmayın Şabanıma, İyi Aile Çocuğu, İnek Şaban ve Yüz Numaralı Adam kurmacaları Osman Fahir Seden yorumuyla yazıldı ve kurgulandı.

Deli Deli Küpeli kurmacasında, akıl hastanesinden kaçan iki zararsız delinin, ulaştıkları kasabada kaymakam ve hakim sanılmaları üzerine gelişen olaylar anlatılır.

Buzlar Çözülmeden adlı bir tiyatro oyunundan, Osman Fahir Seden ve Kartal Tibet uyumuyla sinemaya uyarlanan öykü, 1965 yılında, siyah beyaz olarak ve Nejat saydan yorumuyla ve tiyatro oyunundaki adıyla Türk izleyicilerinin beğenisine sunulmuştu.

Adı: Deli Deli Küpeli
Yönetmen: Kartal Tibet
Öykü: Cevat Fehmi Başkut (Buzlar Çözülmeden adlı oyun)
Uyarlama Yazarı: Osman Fahir Seden
Görüntü: Orhan Oğuz
Kurgu: Mevlüt Koçak
Müzik: Cahit Berkay
Oyuncular: Kemal Sunal (Deli Kaymakam), Melike Zobu (Hatice), İhsan Yüce (Deli Çavuş), Yavuzer Çetinkaya (Deli Hakim), Reha Yurdakul (Avukat Şeref Haktanır), Uluer Süer (Toptancı Hacı Karamuratoğlu), Yaman Okay (Eşkiya Yılanoğlu), Renan Fosforoğlu (Tahrirat katibi Şükrü Özyazıcı), Sırrı Elitaş (Mahmut Ağa), Remzi Biçer (Sarıoğullarından Sülü), Hakkı Üstün (Akıl Hastanesi Başhekimi Süleyman), Hakkı Kıvanç (Komutan), Oktay Güzeloğlu (Oduncu), Erol Özkök (Fırıncı), Ahmet Yusuf (Yazar), Fatoş Sezer (Çukurovalı Çengi Afet)
Yapımcı: Memduh Ün
Dil: Türkçe
Süre: 96’
Yapım: 1986 – Türkiye
Telif Hakları: Uğur Film

Önceki İçerikBen Kralım Diyen Artık Hiçbir Şeydir
Sonraki İçerikKerkük’ün Zindanına Attılar Beni
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz