Yeşilçam’ın İz Bırakanları

Kişliğiyle herkesten ayrılan, işleriyle tutum ve davranışlarıyla özlerine özgü yol tutturan Türk sinemacılarına iyi bir örnek Natuk Baytan.

Çoğunlukla senaryolarını kendi yazdığı yapıtlarında özgün kalmaya özen gösteren, çağına göre yenilikçi yaklaşımla Türk sinemasına katkı sunan Natuk Baytan 1925-1986 yılları arasında yaşadı.

Karanlıkta Yaşayanlar kurmacasıyla 1961 yılında başladığı yönetmenliğini, 1986 yılında çektiği Duvardaki Kan  dizisiyle noktaladı.

Türk sinemasında hareketli kamera ile anlam yaratma yöntemini en çok uygulayan yönetmen olarak bilinen Natuk Baytan, geride seksen iki sinema kurmacası ve sekiz bölümden oluşan bir televizyon dizisi bıraktı.

İstanbul’un yeraltı dünyasını ana izleğine oturtan Gecenin Sonu, Natuk Baytan’ın yazıp yönettiği 1983 yılı yapımı bir kurmaca.

Adı: Gecenin Sonu
Yönetmen: Natuk Baytan
Yazar: Natuk Baytan
Görüntü yönetmeni: Çetin Tunca
Oyuncular: Tarık Akan, Ahmet Mekin, Çiğdem Tunç, Nubar Terziyan, Hikmet Taşdemir, İnci Eray, Ali Güney, Gönül Ser, Ali Ekdal, Sırrı Elitaş, Nejat Gürçen, İsmet Pekçan, İsmail Hakkı Şen, Coşkun Göğen, İbrahim Kurt, Selahattin Fırat, Giray Alpan, Çetin Başaran, Sönmez Yıkılmaz, Süheyl Eğriboz, Hakkı Kıvanç, Mehmet Uğur, Kudret Karadağ, Yılmaz Kurt, Abdi Algül, Niyazi Gökdere, Sabahat Işık, Talat Gözbak, Sabahat İzgü, Erkut Tansel, Hülya Kutlubay, Şükrü Rodop
Dil: Türkçe
Süre: 95’
Yapım: 1983 – Türkiye

GECENİNİ SONU - 1983

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız