HEKİM (İBNİ SİNA)

Geçmişte kaldı, unutuldu sanılan gerçeklerin, sanatsı yaymaca sunumuyla ve Batılı gözüyle çarpıtılarak yeniden anlatımı, özellikle İngilizlerin başını çektiği bir sinema akımı.

Tektipleştirilmiş değerler üzerine inşa edilmek istenen yeni dünya düzeninin temellerini sağlama almak çabasıyla üretilen, belgesel ve kurmaca sinema örneklerinden biri olan Hekim filmi de bu akımın başarılı yapımlarından biri.

Tıp biliminin babası sayılan ve orta çağın, batılılar için karanlık, Türkler için en aydınlık zamanların önemli bilim adamlarından biri olan İbni Sina (Sinaoğlu), Hekim kurmacasında, yeni bir yere, aşağılara çekilmeye çalışılan özne olarak seçilmiş.

Uyarlanan öyküye sadık kalınarak, Sinaoğlu’nun aslında ayrıntıdan ibaret biri olduğu ve asıl önemli kişinin İngiliz Rob Cole olduğu İngiliz mitomanyasını, izleyenlerin bilinçaltı dünyasına yüklemeye çalışan bu sanatsı yaymaca, 2013 yılında gösterime sokulmuş.

Kurmacada, benzeri suret-i haktan gibi görünen filmlerde olduğu gibi, babası Hint aslılı bir hekim olan Ben Kingsley baş oyuncu olarak yer alıyor.

 

 

Adı: Hekim
Özgün Adı: Der Medicus (The Physician)
Yönetmen: Philipp Stölzl
Öykü: Noah Gordon (The Physician-İbni Sina’nın Talebesi: Hekim)
Yazan: Philipp Stölzl, Simon Block, Christoph Müller
Görüntü Yönetmeni: Jan Berger
Sanat Yönetmeni: Hagen Bogdanski
Ses Tasarım: Maks Thomas Meindl, Guido Zettier, Benjamin Rosenkind
Kurgu: Sven Budelmann
Müzik: Ingo Ludvig Frenzel
Giysi Tasarım: Thomas Olah
Saç Tasarım ve Makyaj: Heike Merker
Oyuncu Seçimi: Leo Davis, Lissy Holm, Emrah ertem, Nina Haun
Oyuncular: Ben Kingsley (İbni Sina), Tom Payne (Rob Cole/Jesse Ben Benjamin), Emma Rigby (Rebecca), Stellan Skarsgard (Berber) Olivier Martinez (Alâüddevle Muhammed bin Rüstem), Elyas M’Barek (Kerim), Fahri Yardım (Davut Hüseyin), Makram J. Khoury, Michael Marcus, Stanley Tovnsend (Bar Kappara), Adam Thomas-Vright – Genç Rob Cole
Baş Yapımcı: Sebastian Verninger
Yapımcı: Volf Bauer
Uygulayıcı Yapımcı: Nico Hofmann
Yapım: 2013 – Almanya
Tür: Kurmaca Sinema Filmi
Süre: 150’

HEKİM - 2013

Önceki İçerikBir komedi oynuyoruz… Ancak, aktörler değişiyor!
Sonraki İçerikAyka
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz