AMUNDSEN

Roald Amundsen, Güney ve Kuzey Kutup bölgelerine ilk ulaşan Norveçli denizci. Amundsen gibi bu önemli keşfe erişmek isteyen biri daha var; Robert F. Scott.

Kurmaca, bir yanıyla zorlu yolculuğu, diğer yanıyla da iki ulusun temsilcileri arasındaki rekabeti konu ediniyor.

İngiliz mitomanyasının bir ürünü olan, Alman yönetmen Philipp Stölzl ve yazar Noah Gordon işbirliğiyle 2013 yılında gerçekleştirilen Hekim kurmacasında görülen yanlı dayatmalar yerine, Amundsen’de, yalana ve yalancılara karşı, onurlu bir duruş var.

Engin bilgisiyle tıp bilminin babası sayılan, hekim, gökbilimci, düşünür ve yazar İbni Sina yerine, hurafelerle desteklenmiş, doğa üstü güçleri olduğuna inandırılmış fırsatçı bir İngiliz yerleştirmeye çalışanların oyunları şükür ki, her zaman tutmuyor.

İlk hemşirenin Florance Nightingale olduğu yalanı gibi, İngilizlerin, herşeyin ilkini kendilerine mal etme ahlaksızlığı ve çıkarcı kurnazlığı, Amundsen’de, bu kez birinci ağızdan, açık açık anlatılıyor.

Gerçek hayattan uyarlanan kurmacada Roald Amundsen, İngiliz kimliğinin yerleşik özelliği olarak bilinen ahlaki kötülükten yaka silken tümcelerle yaşadıklarını özetliyor:

İngilizler genel olarak zavallı eziklerden oluşan bir ırk!
Bir dileğim olsa ne olurdu bilir misin?
Scott’un canlı dönmesi.
O zaman iki numara olurdu; kaybeden adam olurdu.
Onun yerine aziz ilan edildi ve ben de onu yenen kötü adam oldum.
Kazandım ama kötü adam oldum.

Kuzey kutbunun ilk keşfi “hırsızlığı” yarışına amerikanın girmemiş olması düşünülemezdi. Onlar da hayır onlar değil, “bizim” Robert Peary buldu ilk kez yalanını yaymak için vargüçleriyle uğraşıyorlar.

Egemen gücün mitomanyalarının yayıldığı ansiklopediler, gazeteler, televizyonlar gibi alanlarda sinemada olduğu gibi gerçeğin tersini aktarma çabası, dün olduğu gibi bu gün de sürüyor…

Adı: Amundsen
Özgün adı: Amundsen
Yönetmen: Espen Sandberg
Yazan: Ravn Lanesskog
Görüntü: Pal Ulvik Rokseth
Kurgu: Perry Eriksen, Martin Stoltz
Müzik: Johan Söderkvist
Oyuncular:
Pal Sverre Hagen (Roald Amundsen), Katherine Vaterston (Bess Magids), Christian Rubeck (Leon Amundsen), Ruby Dagnall (Aline Amundsen), Trond Espen Seim (Fridtjof Nansen), Mads Sjogard Pettersen (Helmer Hanssen), Jonas Strand Gravli (Leif Dietrichson), Fridtjov Saheim (Hjalmar Johansen), Ole Andre Kaada (Oscar Visting), Ole Christopher Ertvaag (Hjalmar Riiser-Larsen), Ted Otis (Lincoln Ellsvorth), Ida Ursin-Holm (Kiss Bennett), Preben Hodneland (Fredrik Ramm), Herbert Nordrum (Kristian Prestrud), Eirik Evjen (Paul Knutsen), Sondre Larsen (Gennady Olonkin), Elg Elgesem (Olav Bjaaland), Torgny Gerhard Aanderaa (Harald Sverdrup), Geoffrey Kirkness (Charles Bennett), David Bark-Jones (Robert Falcon Scott), Adrian Lukis (George Curzon), Premysl Bures (Robert Peary), Luca Calvani (Umberto Nobile), Vojtech Kotek (Karl Feucht), Kenneth Akerland Bergas (Sverre Hassel), Marius Lien (Oskar Omdal), Endre Hellestveit (Peter Tessem)
Yapım Tasarım: Eggert Ketilsson, Martin Kurel
Yapımcı: Espen Horn
Dil: Norveçce
Süre: 125’

AMUNDSEN - 2019

Önceki İçerikAsabiyim, Asabisin, Asabiler…
Sonraki İçerikDur! Vurma!.. Ölüler Dövülmez!
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz