İlk Öğretmen filmi Cengiz Aytmatov’un aynı adlı öyküsünden uyarlanmış bir kurmaca. Cengiz Aytmatov’un diğer yapıtlarında olduğu gibi toplum yaşamından kesitleri günümüze aktaran filmin öyküsü de Ekim Devrimi sonrası halkın yaşadığı değişim ve dönüşümleri içeriyor. Öğretmen Duysen’in çabaları ve karşılaştığı sorunlar üzerinden, yüz yılın başından beri devam eden Sovyet etkisinin ulaştığı nokta film boyunca izleyiciye aktarılıyor.

 

Adı: İlk Öğretmen
Özgün adı:Первый учитель
Yönetmen: Andrey Mihalkof Konçalovski
Öykü: Cengiz Aytmatof (İlk Öğretmen- Первый учитель)
Senaryo: Cengiz Aytmatof, Boris Dobradeyef, Andrey Mihalkof Konçalovski
Görüntü Yönetmeni: Mihail Romadin
Kamera: Georgiy Rerberg
Kurgu: Y. Ladicenskaya
Müzik: Vyaçeslav Ovçinnikof
Ses Kayıt: Y. Kaşkiyeviç, S. Kasenelenbogen
Oyuncular: Natalya Arınbasarova (Altınay), Bolat Beyşenaliyef (Duyşen Öğretmen), Darkul Kyukova (Koltunay-Altınay’ın teyzesi), İdris Nogaybayef (Nurmuhammet Bay), M. Kiştobayef, Kasım Carkınbayef, K. Rısmendeyeva, A. Kıdırnazarof, Sovyetbek Cumadılof, N. Çokubayef, İ. Rıskulof, M. Maniyazof, Baken Kıdıkeyeva (Çernuha), Roza Tabaldıyeva (meydandaki kız), (Kayımbay), Klara Yusufcanova (Burma), Nasreddin Dubaşef
Yapımcı: Kırgız Film, Mos Film, Globus
Yapım: 1965-Kırgızistan SSC
Tür: Kurmaca
Dili: Rusça
Süre:102’

Önceki İçerikBir Cinayet ve 12 Öfkeli Adam
Sonraki İçerikİsrail İşgali Altındaki Golan Tepelerinde, Bir Dürzî Köyünde Yaşayan Mona’nın Geleceği
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz