KENDİNİ KURTARAN ŞEHİR

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın, “Kahramanlık o yıllarda milletimizin sırtına talih tarafından giydirilmiş bir gömlekti. Maraş’ta ise gömlek deri olur, uzviyete geçer.” diye tanımladığı destansı Maraş Türk Kurtuluş Savaşı hakkında çekilen ilk kurmaca film. İkinci film, otuz sekiz yıl sonra çekilen 1989 yapımı Sahibini Arayan Madalya.

“Türk Maraş”, o günün koşulları içerisinde, Payitahtın etkisizliğiyle 1919 Şubatında İngilizlerce İşgal edilir. Kentte yerleşik Ermeni komitacılarca coşkuyla karşılanan İngilizlerin ve sonrasında Fransızların gerçek niyetleri açığa çıkınca, işgale karşı Türk direnişi başlar.

Karakışta başlayan, 22 gün 22 gece süren ve işgalcilerin kenti terketmesiyle sonuçlanan savaşı ve öncesini anlatan kurmacanın baş oyuncusu, daha sonraki yıllarda güldürü filmlerinde görmeye alışık olduğumuz Sadri Alışık.

1940’lı yılların başında, Türk ulusunun yeniden dirilişinin önderi Mustafa Kemal Atatürk emriyle “28 İkinci Teşrin 1919’da Türk Maraş, silâh gücü ile inen bayrağını iman gücü ile yeniden dalgalandırdı.” yazılı, Türklerin simgesi Bozkurtun sıkıca tuttuğu Bayrak Anıtı, 1936 yılında dikildiği Maraş Kalesi burcundan kaldırılmıştı.

“Yedi Düvele” ve “yerli işbirlikçilerine” karşı verilen ölüm dirim direnişini ana başlıklarıyla anlatan film, Atatürk’ün ölümü sonrasında başlayan ve 2. Dünya Savaşı yıllarında artarak süren Türklüğe karşı yoğunlaşan baskıları gideren bir dönemin başlangıcında Türk izleyicisiyle buluşmuş olması bakımından da ayrı bir değere sahip.

 

 

Adı: Kendini Kurtaran Şehir
Yönetmen: Faruk Kenç
Senaryo: Behçet Kemal Çağlar, Sara Korle, Sinan Korle
Görüntü Yönetmeni: Enver Burçkin
Kurgu: Orhan Atadeniz
Oyuncular: Münevver Coşkun, Sadri Alışık, Pola Morelli, Vedat Karaokçu, Zeki Alpan, Mehmet Ali Gezgin, Rıza Tüzün, Ahmet Güldürür, Hüsamettin Tekmen, Eser Tezcan, Novart Eraslan, Zafer Önen, Turgut Boralı
Okuyanlar: Münevver Coşkun, Sadri Alışık
Ağıtlar: Masume Ufuk, Bedri orcan
Kanto: Adalet Pe
Ses Kayıt: Yorgo İlyadis
Aksesuar: Kadri Savun
Dekor: Nazım Koçkan, Mustafa Kartal
Seslendirme: Ses Film Stüdyosu
Film Yapım: İstandul Stüdyosu
Tür: Kurmaca
Süre: 98′
Yapım: Türkiye – 1951
Telif Hakları:

 

Sahibini Arayan Madalya  –  1989

Kendini Kurtaran Şehir 1951

Önceki İçerikHer Sahtelik Gerçeklikten İz Taşır
Sonraki İçerikBülbül Havalanmış Yüksekten Uçar
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz