KURT KUYUSU

Yasa dışı yollarla zengin olan Babahan’la onun tuzağına düşmüş genç Talgat’ın mücadelesinin anlatıldığı bir öyküsü var kurmacanın.

Sovyetler zamanında söz edilmesi çok zor olan kaçakçılık gibi, düzenin karanlık yüzünü ortaya koymayı başarabilen ve sonunda kötülüğün kazandığı sıradışı bir kurmaca.

Kırgız Türk’ü yönetmen Bolot Şamşiyev’in, çocuk yurtlarında veya aile koruması olmadan büyüyen çocukların yaşadığı gerçeğe vurgu yapma isteğinin sonucu olarak, kötülerin kazanması, Kurt Kuyusu filmini, Sovyetler Birliği döneminde, en çok izlenen ikinci film yapmış.

 

Adı: Kurt Kuyusu
Özgün Adı: Волчья яма
Yönetmen: Bolotbek Şamşıyev
Yazan: Yerkin Аbışev, Bolotbek Şamşıyev
Oyuncular: Kenenbay Kocabekov, Ayturgan Demirova (Acar), Talgat Nigmetulin (Samet Kasımov), Suymenkul Çokmorov (Albay Turabayev), Corabek Aralbayev (Yüzbaşı Malikov), Nikolay Kruykov (General Timofeyev), Alaksandır Milyutin (Yüzbaşı Balukov), Murat Mambetov, Orazbek Kutmanaliyev, Viktor Miroşniçenko, Tohtahun Bahtıbayev, Anatoli Plyuto, Venera Nigmatulina, Biyekin Seyidahmetov, Tokon Dayırbekov
Görüntü Yönetmeni: Manasbek Musayev
Sanat Yönetmeni: Yoldaşbek Kasımaliyev, Erkin Saliyev
Müzik: Viktor Lebedev
Tonmayster: N. Şariy
Rejisör: T. Sadıkov
Operatör: T. Mametyusufov
Grimu: E. Kotova
Kostüm: N. Muller
Dekor: K. Korgonbayev
Kurgu: s. Orazaliyeva
Redaktör: M. Gaparov
Yapım yılı: 1983
Yurt: Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Tür: Kurmaca-Suç
Süre: 146’
Telif Hakkı: Kırgızfilm

 

Kurt Kuyusu -1983

Önceki İçerikAz Önce Buradan İngilizler Geçmiş
Sonraki İçerikDilini, Dinini, Kökenini Unutan Kişi Köleleşir
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz