Mesudiyeli Mesut

Yeşilçam Sineması içerisinde güldürü kurmacalarıyla önemli bir ayrıcalık elde eden Ertem Eğilmez’in, engin anlatım biçemini yazar ve yayımcı olarak yansıttığı Milyarder, 1986 yılı yapımı.

Milyarder, küçük bir yerleşim yerindeki katar duralgasının sorumlusu olan kişiye, büyük ikramiye çıkmasıyla gelişen olayların anlatımını içermektedir.

Ertem Eğilmez gibi yıllarca birlikte çalışma ve üretme başarısıyla aynı oyuncular ve çalışanlarla neredeyse konuşmadan anlaşan Kartal Tibet, konusu sürekli güncel kalabilen Milyarder’den sonra, 1989 yılında, Talih Kuşu adıyla şans oyunları ulamında başka bir kurmaca daha çekti.

Demiryolu ve demiryolcu çevresindeki yaşama giydirilmiş öyküleriyle Milyarder, güldüren ama düşündüren kurmacaların en bilinen örneklerinden biri.

Adı: Milyarder
Yönetmen: Kartal Tibet
Yapımcı: Ertem Eğilmez
Senaryo Yazarı: Ümit Ünal
Müzik: Atilla Özdemiroğlu
Görüntü yönetmeni: Ertunç Şenkay
Oyuncular:
Şener Şen (Mesut), Tulu Çizgen (Ayten), Münir Özkul (Biletçi Mahmut Hoca), Adile Naşit (Boncuk Sultan), Ergun Köknar (Dombili), Uğur Yücel (Halis Dombili, Dombili’nin oğlu), Necati Bilgiç (Dişçi Atıf), Erhan Dilligil (), Müge Akyamaç (Sema), Tomris Oğuzalp (Ayten’in Annesi), Serra Yımaz (), Güzin Çorağan (), Aytaç Öztuna (), Sevim Çalışgir (), Hamdiye Turhan (), Fatma İpek (), Erol Durak (), Demiray Ergin (Avukat), Devrim Parscan (), Kemal İnci (), Tuncay Akça (Celal), Cengiz Keskinkılıç (), Levent Yılmaz (), Necdet Yakın (), İsmail Hakkı Şen (), Bilge Zobu (Banka Umum Müdürü), Zihni Küçümen (), İhsan Yüce (), Turgut Arseven ()
Yapımcı: Nihat Ataman
Yapım: Arzu Film
Tür: Kurmaca, Güldürü
Yapım: Türkiye – 1986
Süre: 81’
Dil: Türkçe

MİLYARDER - 1985

Önceki İçerikÖldürme Üzerine Kısa Bir Film
Sonraki İçerikBozkır
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz