VURUN KAHPEYE

Öykü, roman gibi yazılı ve masal, destan, söylence gibi pek çok sözlü kalıt, sinemaya kaynaklık ediyor.

Türk yazınının önemli düşünürü ve yazarı Halide Edip Adıvar’ın Vurun Kahpeye adlı romanı, pek çok Türk öyküsü gibi sinemaya uyarlanan önemli yapıtlardan biri.

Osmanlının çöküşüyle başlayan zor günlerde geçen ve Türk kurtuluş mücadelesinin alt metni oluşturduğu Vurun Kahpeye, Öğretmen Aliye özelinde küçük bir kentte yaşanılanları aktarıyor.

İlk kez 1949 yılında Lütfi Ömer Akad yorumuyla sinemaya uyarlanan Vurun Kahpeye’nin ilk kurmacasında, Sezer Sezin ve Kemal Tanrıöver, Öğretmen Aliye ve Yüzbaşı Tahsin kişlerini canlandırdılar.

Gerek öykünün konusu ve gerekse romanın etkileyici gücü, yapıtın 1964 yılında yeniden uyarlanmasının önünü açtı.

Hülya Koçyiğit ve Ahmet Mekin, Vurun Kahpeye’nin ikinci kurmacasında baş oyuncular olarak yer alırken, yönetmen koltuğunda, 1973 yılındaki son uyarlamayı yazan Orhan Aksoy vardı.

Hale Soygazi ve Tugay Toksöz, 1973 yılında Halit Refiğ yorumuyla yeniden uyarlanan üçüncü kurmacada Öğretmen Aliye’yi ve Yüzbaşı Tahsin Beyi canlandırdılar.

Telif Hakları Erman Film tarafından korunan üç kurmaca, ulus bilincini ve işgalcileri yenilgiyle tanıştıran Türk direnişinin kamudaki yansılarını belgeleyen yanıyla Türk Sinemasının özgün yapıtları arasında yer alıyor.

Adı: Vurun Kahpeye
Yönetmen: Halit Refiğ
Öykü: Halide Edip Adıvar
Oyun: Orhan Aksoy, Halit Refiğ
Görüntü: Ali Yaver
Kurgu: ismail Kalkan
Oyuncular: Hale Soygazi (Aliye Öğretmen), Tugay Toksöz (Yüzbaşı Tahsin Bey), Tanju Gürsu (Yunan Subay), Muharrem Gürses (Hacı Fettah), Kâmuran Usluer (Kantarcıların Hüseyin Efendi), Murat Tok (Ömer Baba), Fatih Deveci, Selçuk Özer, Diler Saraç (Hatice Hanım), Erdoğan Seren, Cevat Uz, Hakkı Kurt, Günay Günek, Yasar Çekirdek, Mahmure Handan (Gülsüm Ana)
Yapım Sorumluları: Avni Turan, İzzettin Yılmaz
Yapımcı: Hürrem Erman
Süre: 86’
Dil: Türkçe
Yapım: Türkiye -1973
Telif Hakları: Erman Film

VURUN KAHPEYE - 1973

Adı: Vurun Kahpeye
Yönetmen: Orhan Aksoy
Öykü: Halide Edip Adıvar
Oyun: Orhan Aksoy
Görüntü: Kriton İliadis
Kurgu: Turgut İnangiray
Müzik: Sadi Işılay
Oyuncular: Hülya Koçyiğit (Aliye Öğretmen), Ahmet Mekin (Yüzbaşı Fuat Bey), Reha Yurdakul (Yunan Subay), Ali Şen (Hacı Fettah), Talat Gözbak (Kantarcıların Hüseyin Efendi), Vahi Öz (Ömer Baba), Nezihe Güler (Gülsüm Ana), Asım Nipton (Ali), Danyal Topatan (Karaoğlu), Selahi İçsel, Ali Erenli, Hakkı Kıvanç, Hüseyin zar, Ayhan Altındal, Muzaffer Yenen, Ülfet Altın, Mehmet Emin
Sanat Yönetmeni: Danyal Topatan
Işık: Mehmet Çakar
Ses: Yorgo İliadis
Negatif Kurgu: Sezai Elmaskaya, Şerif Gören
Yapımcı: Hürrem Erman
Süre: 112’
Dil: Türkçe
Yapım: Türkiye -1964
Telif Hakları: Erman Film

VURUN KAHPEYE - 1964

Adı: Vurun Kahpeye
Yönetmen: Lütfi Ömer Akad
Öykü: Halide Edip Adıvar
Oyun: Lütfi Ömer Akad
Görüntü: L. Yazıcıoğlu
Kurgu: Yura Negiz
Müzik: Sadi Işılay
Oyuncular: Sezer Sezin (Aliye Öğretmen), Kemal Tanrıöver (Yüzbaşı Tosun Bey), Temel Karamahmut (Yunan Subay), Settar H. Körmükçü (Hacı Fettah), Vedat Ö. Bengü (Kantarcıların Hüseyin Efendi), A. Alyanak (Ömer Baba), Saide Ogan (Hatice Hanım), Mahmure Erki (Gülsüm Ana), Semih Evin (Salih), Nurdoğan Öztürk (Durmuş)
Yapımcı: Hasan Erman
Süre: 113’
Dil: Türkçe
Yapım: Türkiye -1949
Telif Hakları: Erman Film

VURUN KAHPEYE - 1949

Önceki İçerikBen Harama El Uzatmam!
Sonraki İçerikDüşmanlık Beleş, Bedeli Olan Dostluktur
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz