ŞAHSENEM VE GARİP

Türk yurtlarında yaşayanlarca en çok bilinen öykülerden biri, Şahsenem ve Garip sevgisi.

Özünde bir kavuşamama öyküsü olan Şahsenem ve Garip, tüm ortak değerler gibi paylaşılamayan, kaynağı sürekli araştırılan bir halk söylencesi.

İçerikler kimi ayrıntılarla yöreden yöreye farklılklar gösterse de Balkanlardan Kafkaslara, ulu Türkistan’dan Türkiye’ye kadar genişçe bir alanda dillendirilen öyküde Garip, adı gibi garip kalır ve Şahsenem ile evlenemez.

Sonuçsuz kalmış gibi görünen bu sevda öyküsünü ölümsüz kılan, belki de sevginin özüne duyulan sevgidir. Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı kurmacasında olduğu gibi görünende hemencecik görünemeyen derin sevgiye olan tutkudur. Kim bilir?

Türkmen Türklerinin kaynaklarından derlenenlerle kurulan bu kurmacada, bir yanda Şahsenem ve Garip öyküsü canlandırılırken, bir yanda da, Garip’in dillendirdiği ezgilere yer verilmiş.

Yüreklere dokunan çığırışlarla dillendirilen, sevgi, hasret, bekleyiş dolu sözler, öyküyü kat kat büyüten sevda yüklü çağrışımlara yol almayı kolaylaştırmış.

şahsenem ve garip

Adı: Şahsenem ve Garip
Özgün Adı: Шахсенем и Гариб
Öykü: Şahsenem ve Garip (Halk öyküsü)
Senaryo: K. Burunov, V. Vitokoviç
Yönetmen: Tahir Sabirov
Görüntü Yönetmeni: İ. Baramikov
Sanat Tasarımı: D. Azimov, A. Podkay, K. Kazımzade
Müzik: Eduard Hagagoertyan
Oyuncular: D. Mollayeva, Kurban Annakurbanov, Annagül Annakuliyeva, Sabira Atayeva, Ahmet Malikov, Orazmuhammed Hacımuradov, Z. Zelenkeviç, Kulluk Hocayev, Gülçehre Cemilova
Şarkıları okuyan: Murad Sadıkov
Süre: 76’
Yapım: Türkmenistan SSC – 1963
Telif Hakları: Türkmenfilm

Önceki İçerikSınırlarda Yaşayanlar
Sonraki İçerikTopkapı
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz