ULAN

Ulan, Issıggöl’ün sert esen, yıkım ve felaket getiren, yelken açanları ölümüne tehdit eden, güçlü, yiğit, yenilmez yelin adı.

Kurmacada Ulan, liman sorumlusu Azat Mayramov ile ilişkilendiriliyor. Kırgız sineması kavramının oluşmasında büyük emekleri olan yönetmen Tölömüş Okayev’in, Kızıl Elma kurmacasında olduğu gibi başoyuncuyu Süymönkul Çokmorov canlandırıyor.

Kırgız Türklerinin ünlü görüntü yönetmeni Kadircan Kıdıraliyev’in çekimlerini yaptığı kurmacada, Gülsara adıyla görünen oyuncu, Cemile filminde başoyuncu olan Natalya Arınbasarova.

Tölömüş Okayev, baş oyuncunun kişiliğinde, alkol bağımlılığının, toplum içindeki konumu ve aile birliğini yıkışını aktarıyor.

Adı: Ulan
Özgün Adı: Улан (Ulan)
Yönetmen: Tölömüş Okeyev
Senaryo Yazarları: Eduard Tropinin, Tölömüş Okeyev
Görüntü Yönetmeni: Kadircan Kıdıraliyev
Sahne Tasarımcısı: Council Agoyan
Besteci: Taştan Ermatov
Ses : Vera Kovalyeva
Kurgu: Rakiya Şarşenova
Yapımcı: V. Skrılnikov
Oyuncular:Süymönkul Çokmorov (Azat Mayramov), Natalya Arinbasarova (Gülsara), Vatslav Dvorjeçski (Yaşlı Nelyayev), Asankul Kuttubayev (Azat’ın babası), Cemal Seydakmetova (Fatma), Asanbek Arsen Umuraliyev (Nurtay), Sovyetbek Cumadilov (Sagın), Gülsara Adjibekova, Şahan Musin, Japar Sadıkov
Tür: Kurmaca
Süre: 90’
Yapım: 1977- Kırgızistan SSC
Telif Hakları: Kırgız Film

ULAN 1977

KaynakULAN
Önceki İçerikGurbet Kuşları Dönüştürülürken Türkiye
Sonraki İçerikİki Yaka Yarım Aşk ve Eksiklikler Gösterisi
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz