http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Adı: Ankara Casusu
Özgün Adı: 5 Fingers
Yönetmen: Joseph L. Mankievicz
Yazan: Joseph L. Mankievicz
Oyunlaştıran: Michael Vilson
Müzik: Bernard Herrmann
Görüntü Yönetmeni: Norbert Brodine
Kurgu: James B. Clark
Sanat Yönetmeni: George Davis, Lyle R. Vheeler
Oyuncular: James Mason (Ulysses Diello), Danielle Darrieuks (Kontes Anna Staviska), Michael Rennie (Colin Travers), Valter Hampden (Sör Frederic Taylor), Oskar Karlveis (L. C. Moyzisch), Herbert Berghof (Albay von Richter), John Vengraf (Franz Von Papen), Ben Astar (Siebert), Roger Plovden (Keith Macfadden)
Yapım: Otto Lang, Gerd Osvald
Yapım Yılı: 1952
Süresi: 102’52”

türkiyede çekilmiş yabancı filmler

İlyas Bazna, İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisinin uşağı olarak çalışırken, gizli evrakları Alman elçisi Franz von Papen’e sızdırdığı sanılan Arnavut kökenli bir Alman Casusu.

Ankara Casusu, bu kişinin yaşamından esinlenilerek oluşturulan bir öykünün kurmacası. İkinci dünya savaşı sonrasında çekilen kurmaca, istanbul ve Ankara görüntüleriyle Türk izleyiciler için ilgi çekici bir arka izlek sunuyor.

1 YORUM

  1. Bu film (Ankara Casusu) Türkiye görüntüleri açısından belgesel nitelikli. Ancak çekim alanlarındaki dini arka sesler hiç düşünülmemiş, gerçekle ilgisi olmayan bir iş çıkarmışlar. Seslendirme sırasında hallederiz deyip öyle de yapmışlar. Sanırım orada da Türkçe bilen azınlıklar devreye girmiş. Belgesel gibi seyredilebilecekken, tatsızlaşıveriyor bu yüzden.
    Beşikçioğlu’nun oynadığı filmin hikayesi daha güzel. (Atatürk’ü oturtamamışlar yalnızca)

Yazınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız