Gölge Etmeyin Yeter

Annesinin gölgesinden başka bir dünyası olmayan küçük kızın, annesiz dünyada yaşamaya çalışmasını konu edinen bir kurmaca Hırçın.

Kenar mahalledeki toplu konutları ve orada yaşayanları yalnızca sayı olarak gören düzenin boşluklarından yararlanan kızçenin, annesinin ölümüyle birdenbire karşısında beliriveren, hiç tanımadığı babasıyla kurmaya çalıştığı bağ, doğala yakın oyunculuklarla sevimli ve duygulu bir anlatıma dönüşmüş.

Sinemanın onulmaz yarası kötü ve yanlış çeviri, bu kurmacanın da asıl içerikten uzak bir adla anılmasına neden olmuş. Türkçe karşılık ararken anlamı önemsemeyen, kelimesi kelimesine çeviri yetersizliği, ortaya ilgisiz bir ad olarak çıkmış. Belirli bir neden olmadan sinirlenip huysuzluk eden diye sözlük tanımlaması verilen Hırçın, sinirlenmesi ve huysuzlanması için yığınla nedeni olan kişiyi anlatan öyküye ad olmuş.

Adı: Hırçın
Özgün Adı: Scrapper
Yönetmen: Charlotte Regan
Yazan: Charlotte Regan
Görüntü: Molly Manning Valker
Kurgu: Billy Sneddon, Matteo Bini
Müzik: Patrick Jonsson
Oyuncular: Lola Campbell (Corci), Alin Uzun (Ali), Harris Dickinson (Ceysın), Laura Aikman (Key), Ashek Akhtar (Yusuf), Freya Bell (Leyla), Olivia Brady (Viki), Cary Crankson (Barrovclough), Jessica Fostekev (Sian), Joshua Frater-Loughlin (Coş), Ayobami Oyesanvo (Bami), Ayokunle Oyesanvo (Kunle), Ayooluva Oyesanvo (Luva), Bilade Yaktili (Yaz), Ambreen Razia (Zep), Aylin Tezel (Nina), Aysa Uzun (Ali’nin kardeşi), Ezel Uzun (Ali’nin kardeşi), Carys Bovkett (Emili)
Giysi Tasarım: Oliver Cronk
Güzellik Uzmanı: Nora Robertson
Yapım Tasarım: Elena Muntoni
Yapımcı: Theo Barrovclough
Yapım İngiltere – 2023
Ülke: İngiltere
Süre: 84’

HIRÇIN - 2023

Önceki İçerikSevgi de Yetmiyormuş
Sonraki İçerikTalih Kuşu Serçeyi Arıyor
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz