Güleriz Ağlanacak Halimize

Uzun süren işgal dönemleri içinde, Batı ve Doğu Bloklarının tüm temsilcilerinin Afganistan’a asker yolladığı bilinen bir durum.

Önce sovyetler Birliği içerisindeki cumhuriyetler, ardından Avrupa ülkeleri, gösterilen hedefte görev yapmak üzere Afganistan işgaline katkı(!) koydular.

Ne öncekilerin, ne de sonrakilerin barış diye bir çabalarının olmadığını tüm dünya kamuoyu nerdeyse kırk yılı aşkın bir süredir, yeniden ve yeniden gözlemliyor.

Ancak işgali meşru göstermek, Afganistan topraklarında yaşayan insanların öldürülmelerini sıradanlaştırmak için iki taraf da sinemanın gücünden yararlanmaya devam ediyor.

Sinema Yaymacadır

İlk işgalden önce çekilen, adeta durum tespiti yapma görevi gören Atlılar gibi sinema filmleriyle Afganistan aleyhine kamuoyu oluşturan yaymacalara, işgaller süresince yenileri eklendi.

Ülkenin geri kalmışlığını öne çıkaran, yoksulluğu, eğitimsizliği oranın kaderiymiş gibi gösteren, tüm bunların sebebi sömürgeciliği ve sömürenleri görmezden gelen kasıtlı yapımlar birbiri ardına gösterime sokuldu.

Rusların 90’lı yılların başında, yıkılan imgelerini düzeltmek için çektiği Afgan Çatlağı ve yenilgiyi unutturmak adına kurguladıkları Dokuzuncu Bölük; Meryl Streep’ten Tom Cruise çenli tüm yıldızlarıyla yüklenen amerikalıların Kuzular İçin Arslanlar ve 12 Savaşçı gibi değişik yönlerden komuyu baskılamaya çalışan yaymacalardan farklı olarak Adalet Savaşçıları, Danimarkalı bir askerin izleğinde, savaşın Batı toplumundaki etkisine vurgu yapan, güldürü temelli bir yergi filmi.

Liberal egemenliğin sinema alanındaki deneyliği gibi çalışan İskandinav ülkelerininin içinde Danimarka, diğerlerinden bir atbaşı önde olmaya devam ediyor.

Danimarka’nın Adalet Savaşçıları. toplumları dönüştürücü ve bireyi kutsayan ayrıştırıcı ögeleri öne çıkaran, yeni denemelerle insanlığı yaralayan kurmacalardan biri.

Adı: Adalet Savaşçıları
Özgün Adı: Retfærdighedens Ryttere
Yönetmen: Anders Thomas Jensen
Öykü: Anders Thomas Jensen
Yazan: Anders Thomas Jensen
Müzik: Jeppe Kaas
Görüntü: Kasper Tuksen
Kurgu: , Nicolaj Monberg, Anders Albjerg Kristiansen
Yapım tasarım. Nikolaj Danielsen
Oyuncular: Mads Mikkelsen (Markus), Nikolaj Lie Kaas (Otto), Andrea Heick Gadeberg (Mathilde), Lars Brygmann (Lennart), Nicolas Bro (Emmenthaler), Gustav Lindh (Bodashka), Roland Möller (Kurt), Albert Rudbeck Lindhardt (Sirius)
Yapımcı: Sisse Graum Jörgensen, Sidsel Hybschmann
Yapım: 2020 – Danimarka
Dili: Danca
Süre: 116’
Tür: Kurmaca
Telif hakları: Nordisk Film

ADALET SAVAŞÇILARI - 2020

Önceki İçerikŞimdi Ben Kör Yusuf’un Oğluyum
Sonraki İçerikÖnüne Baksana Be Adam! Başka İstanbul Yok!
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz