İNSANLIĞIN ÖLÜMÜ

Japon Sinemasının hemen her türünde yapıtları olan Kaneto Şindo, tam bir yüzyıl süren yaşamının son anlarına dek sinemanın içinde oldu.

Kaneto Şindo, Japon Sineması diye bilinen algıyı oluşturan bir dizi kavramın gereklerini yerine getiren anlayışla kurguladığı kurmacalarınının yanısıra, Çıplak Ada belgeseli gibi, söze yer bırakmadan anlatılan öykülere güzel örnek oluşturan özgün yapıtları da kalıt bıraktı.

Yeni kuşaklara, geçmişte kalan sıradan bir anı gibi aktarılan Atom Bombası felaketini, 1952 yılında konu edinen Kaneto Şindo, İkinci Dünya Savaşı sonunda gerçekleşen, Amerikalıların benzeri görülmemiş soykırımını olabildiğince yalın bir biçimde aktarıyor.

Atom Bombası Çocukları ve Hiroşima Çocukları adlarıyla bilinen kurmacada, Amerika Birleşik Devletleri’nin, ilk dünya savaşıyla oluşmaya başlayan yeni dünya düzeninin efendisi olduğunu pekiştiren çabasının, insanlık dışı sonuçları sergileniyor.

Adı: Hiroşima Çocukları
Özgün Adı: 原爆の子 (Genbaku no ko)
Yönetmen: Kaneto Şindo
Öykü: Arata Osada (Aynı adlı betik)
Oyunlaştıran: Kaneto Şindo, Arata Osada
Görüntü: Takeo İto
Kurgu: Zenju İmaizumi
Müzik: Akira İfukube
Oyuncular: Nobuko Otova (Takako İşikava), Osamu Takizava (İvakiçi), Miva Saito (Natsue Morikava), Tisuneko Yamanaka (Çocuk), Hideji Otaki (Sanpei’nin komşusu),Takaşi İto (Taro), Çikako Hosokava (Setsu – Takako’nun annesi), Bunu Mapi (Ede), Masao Şhimizu (Toşiaki – Takako’nun babası), Yuriko Hanabusa (Oyine), Taniye Kitabayaşi (Otoyu), Eyijiro Töno, Taiji Tonoyama (Gemi kaptanı), Jükiçi Uno (Köji – Heita’nın ağabeyisi, Tomoko Naraoka (Sakie – Heita’nın ablası)
Yapımcı: Közaburö Yoşimura
Yapım: Japonya – 1952
Dil: Japonca

HİROŞİMA ÇOCUKLARI - 1952

Önceki İçerikKorkunun Ecele Faydası Var mı, Yok mu?
Sonraki İçerikYo Ho Ho
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz