SÖMÜRGENLERİN GÖZDESİ SİNEMA

Sinemanın etkileme gücü, değişen ve çeşitlenen yayın alanlarının yardımıyla, altın çağını yaşıyor dense yeridir.

Güçlü ve egemen devletlerin, bir yandan kendi kurum ve kuruluşları eliyle gösterime çıkardığı filmler, diğer yandan desteklediği ülke sinemalarınca hazırlanan yapımlar, yeryüzünde ulaşılmadık yer bırakmadı.

Dünya düzenini biçimlendiren, yöneten ve yönlendiren egemenlerin, oryantalistlerin yerine kullandıkları self-oryantalistlere olan destekleri, hemen her ülkede besleme bir közkaman sinemacı kitlesi yarattı.

Yazın, müzik, spor gibi görünen alanları hedefleyen bu fonların kullanıcı kitlesi, her anlamda çoğunluğa karşı duruşları olan, çıkarcılar diye tanımlanabilir. Dergisinden televizyonuna değin, tüm basın yayın organları ve sinema da, bu fonlamaların alanı içinde.

Bu denli uzun girişin nedeni, Bir Zamanlar Sinema adı altında Hindistan’da, belli bir etnik kümeyi görünür kılma çabası güden filmin, böylesi bir etkiyle çekildiğinin anlaşılması.

Tam bir self-oryantal zihniyet örneği olan yapımda, İngilizcenin mutlaka öğrenilmesi, ana dilin işe yaramadığı, gelişmek için dil değişikliğinin temel koşul olduğu; ailenin ve mesleğin bir değerinin olmadığı; kazanmak için çalmak da dahil her yolun yürünebilir olduğu, sözde sinema meraklısı bir çocuk üzerinden aktarılıyor.

Yerel olan her ne varsa geri kalmışlığın, fakirliğin sebebi olarak göze sokulduğu kurmaca, sinemanın, ingiliz işgaline uğramış geniş topraklarda, neden bu denli yaygın olduğunun da yanıtlarıyla dolu.

 

Adı: Bir Zamanlar Sinema
Özgün Adı: Last Film Show
Yönetmen:Pan Nalin
Yazan: Pan Nalin
Görüntü:Svapnil S. Sonavane
Kurgu: Shreyas Beltangdy, Pavan Bhat
Müzik: Cyril Morin
Oyuncular: Bhavin Rabari (Samay), Bhavesh Shrimali (Fazal), Richa Meena (Baa, Samay’ın annesi), Dipen Raval (Bapuji, Samay’in babası), Paresh Mehta (sinema müdürü), Vikas Bata (Nano), Rahul Koli (Manu), Shoban Makva (Badshah), Kishan Parmar (ST), Vijay Mer (Tiku), Alpesh Tank (Öğretmen Dave Bey), Tia Sebastien (Leela Mila), Jasmin Joshi (Rathor)
Giysi Tasarım: Sia Seth
Yapım Tasarımı: Pan Nalin
Sanat Tasarımı: Dushyant Kumar, Pankaj R. Pandya
Yapımcı: Pan Nalin, Dheer Momaya, Siddharth Roy Kapur, Marc Duale
Yapım: 2021- Hindistan
Süre: 110′

BİR ZAMANLAR SİNEMA - 2021

Önceki İçerikDeney, Yeni Gelir Kapısı oldu
Sonraki İçerikSuyu Bekleyen Pembe Kurdeleli Lamalar
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz