ELVEDA GÜLSARI

Cengiz Aytmatov’un aynı adlı öyküsünden uyarlanan Elveda Gülsarı, doğayı ve insanı temel alan yaklaşımla çekilen, özgün Kırgız kurmacalarından biri.

Sovyet dönemi Kırgız Türk’ü aydınlarının bir araya gelerek oluşturdukları üretim ortamının çekici gücü olan Cengiz Aytmatov, öyküleriyle Kırgız Sinemasının sağlam temeller üzerinde yükselmesinin de öncüsü olmuş.

Diğer öykülerinde olduğu gibi yalın ama duygulu bir anlatımla 1966 yılında yazdığı Elveda Gülsarı, o temel taşlarından biri.

Kırgız Türklerinin yaşamlarının yansıması denilebilecek yaklaşımıyla öykü, hem yazın hem de sinema alanında ayrıcalıklı yerini almış.

Öyküde, Gülsarı adlı atı ile  Tanabay izleğinde, ikinci dünya savaşı yıllarına ve Türkistan’da yaşayan Türk topluluklarından biri olan Kırgız Türklerinin yaşadığı acılı ve zorlu yaşama vurgu yapılıyor.

Adı: Elveda Gülsarı
Özgün Adı: Бег иноходца
Yönetmen: Sergey Urusevski
Senaryo: Cengiz Aytmatov
Öykü: Cengiz Aytmatov – Elveda Gülsarı (ПРОЩАЙ, ГУЛЬСАРЫ!)
Oyuncular: Nurmuhan Canturin (Tanabay), Baken Kıdıkayeva (Caydar), Feride Şaripova (Bibican), Kapar Aliyev (Çora), Sovyetbek Cumadılov (İbrahim), Yuri Solomin (Anlatıcı )
Görüntü Yönetmeni: Sergey Urusevski
Sanat Yönetmeni: Yevgeni Çernyayev
Müzik: Monsiyey Vainberg
Ses: R. Kazaryan
Kurgu: Lidiya Milioti
Dili: Rusça
Yapım: 1968  –  Kırgızistan SSCB
Tür: Kurmaca
Süre: 76’40”

ELVEDA GÜLSARI (1968)

Önceki İçerikSelvi Boylum, Al Yazmalım
Sonraki İçerikArtık Eksiği Kalmamıştı; Acımayı Öğrenmişti
"İnsanlar ne zaman bir savaş başlatacak olsa, onlara şöyle diyordum: Durun! Kan dökmeyin!. Şimdi de tekrar ediyorum: Ey dağların, denizlerin öbür tarafındaki insanlar, siz ki mavi göğün altında yaşıyorsunuz, savaş neyinize gerek?" Toprak Ana - Cengiz Aytmatov

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz