ÖZGÜRLÜK RÜZGARI

Özgürlük Rüzgarı, İngiliz işgalindeki İrlanda’da yaşanılan baskı ve şiddet ortamının anlatıldığı 2006 yılı yapımı bir Ken Loach kurmacası.

Öykü, İngiliz sömürgeciliğinin, adada kurguladığı oyunla karşı taraflarda yer almak zorunda kalan iki kardeşin izleğinde, İrlanda Bağımsızlık Savaşı (1919-1921) ve İrlanda İç Savaşı’nı (1922-1923) anlatmaktadır.

Adı: Özgürlük Rüzgarı
Özgün Adı: The Wind That Shakes The Barley
Yönetmen: Ken Loach
Yapımcı: Rebecca O’Brien
Yazan: Paul Laverty
Müzik: George Fenton
Görüntü Yönetmeni: Barry Ackroyd
Kurgu: Jonathan Morris
Ses: Ray Beckett, Kevin Brazier
Sanat Yönetmeni: Jonathan Morris
Oyuncular: Cillian Murphy (Damien), Liam Cunningham (Dan), Padraic Delaney (Teddy), Orla Fitzgerald ( Sinead), Mary O’Riordan (Peggy), Myles Horgan (Rory), Damien Kearney (Finbar), Roger Allam (Sir John Hamilton), Frank Bourke (Leo), Martin Lucey (Congo), Aidan O’Hare, Laurence Barry (Micheal), Mary Murphy (Bernadette), Martin Lusey (Congo) , John Crean (Chris Reilly), Shane Casey (Kevin)
Yapım: 2006  –  İrlanda- Birleşik Krallık
Tür: Kurmaca
Dili: İrlandaca, İngilizce
Süre: 127 dakika

ÖZGÜRLÜK RÜZGARI - 2006

Önceki İçerikBir Dahaki Hareketinde Mat Olacaksın!
Sonraki İçerikİstanbul İşgal Altında
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz