SULTAN BAYBARS

Sultan Baybars Mısır ve Suriye’de egemenlik kurmuş Memluklar yönetiminin, Kıpçak Türk’ü Sultanıdır.

Memluklar, bu günkü Suriye ve Mısır’da hüküm sürmüş, 1517 yılında, bir başka Türk Devleti tarafından, Yavuz Sultan Selim’in, Ridaniye Savaşında, Tomonbay’a karşı kazandığı yengiyle yıkılan Türk Devletidir.

Sovyet dönemi Kazakfilm yapımı olan ve Türkçe seslendirilmiş filmde, haksızlığa karşı direnmenin yeri ve zamanının olmadığını, vatan sınırlarının salt çizgilerle belirlenemeyeceğini, tam adıyla El-Melik el-Zahir Rukneddin Baybars el-Bundukdarî, diye bilinen Sultan Baybars izleğinde görmek mümkün.

Çağının yenilmez gücü Moğolları durduran, tarihin akışını değiştiren ve Türk geçmişinin mutlak avcıları arasında önemli yeri olan Sultan Baybars’ın, çocukluğundan ölümüne değin bölgenin kaderine yön vermesi, filmin anlatımı içinde yer alıyor.

Sovyet döneminde Özbekfilm adına çektiği vestern tarzı kurmacalarıyla bilinen Ali Hamrayev’in Yedinci Kurşun yapıtında da oynayan Nurmuhan Canturin, Türkmen Türk’ü yönetmen Bulat Mansurov’un, Sultan Baybars filminin baş oyuncusu.

Adı: Sultan Baybars
Özgün Adı; Бейбарс (Beybars)
Yönetmen: Bulat Mansurov (Polat Mansuroğlu)
Yazan: Moris Simaşko, Bulat Mansurov
Görüntü Yönetmeni: Bek Bahtıbekov, Nikolay Vasilkov
Kurgu: Nadejda Anikeyeva, Selvi Niyazova
Oyuncular: Nurmuhan Canturin (Sultan Baybars), Devlet Beysenov, Ferhad Amankulov, Tatyana Pulotnikova, Boris Hımelnitski, Artık Callıyev, Cambul Hudaybergenov, Giuli Çohonelidze, Gela Lejava, Leonid Kuravlev, Muhammed Ali Mehmedov, Kenanbay Kocabekov, Bolot Beyşenaliyev, Dogdurbay Kıdıraliyev, Dinmuhammed Ahimov
Sanat Yönetmeni: Rüstem Adinayev, Mihail Kolbasovski
Giysi Tasarım: Galim Madanov
Bezek Tasarım: Andrey Vessolidsin
Yapımcı: Olcabay Musabekov
Müzik: Aleksandır Lunaçarski
Ses: Kadir Kusayev
Yapım:1989  –  Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti – Mısır
Tür: Kurmaca
Süre:141 dakika
Telif Hakları: Kazakfilm

SULTAN BAYBARS - 1989

Önceki İçerikDoğdukları Yerde Ölmek İstiyorlar
Sonraki İçerikAnne Sana Bir Kızıl Elma Getiriyoruz
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz