SULTAN BAYBARS

Sultan Baybars Mısır ve Suriye’de egemenlik kurmuş Memluklar yönetiminin, Kıpçak Türk’ü Sultanıdır. Memluklar, bu günkü Suriye ve Mısır’da hüküm sürmüş, 1517 yılında, bir başka Türk Devleti tarafından, Yavuz Sultan Selim’in, Ridaniye Savaşında, Tomonbay’a karşı kazandığı yengiyle yıkılan Türk Devletidir.

Sovyet dönemi Kazakfilm yapımı olan ve Türkçe seslendirilmiş filmde, haksızlığa karşı direnmenin yeri ve zamanının olmadığını, vatan sınırlarının salt çizgilerle belirlenemeyeceğini, tam adıyla El-Melik el-Zahir Rukneddin Baybars el-Bundukdarî, diye bilinen “Sultan Baybars” izleğinde görmek mümkün.

Çağının yenilmez gücü Moğolları durduran ve tarihin akışını değiştiren Sultan Baybars’ın, çocukluğundan ölümüne kadar bölgenin kaderine yön vermesi filmin anlatımı içinde yer alıyor.

Sovyet döneminde Özbekfilm adına çektiği vestern tarzı kurmacalarıyla bilinen Ali Hamrayev’in Yedinci Kurşun yapıtında da oynayan Nurmuhan Canturin, Türkmen Türkü yönetmen Bulat Mansurov’un, Sultan Baybars filminin baş oyuncusu.

Yönetmen: Bulat Mansurov (Polat Mansuroğlu)
Yazan: Moris Simaşko, Bulat Mansurov
Görüntü Yönetmeni: Bek Bahtıbekov, Nikolay Vasilkov
Kurgu: Nadejda Anikeyeva, Selvi Niyazova
Oyuncular: Nurmuhan Canturin (Sultan Baybars), Devlet Beysenov, Ferhad Amankulov, Tatyana Pulotnikova, Boris Hımelnitski, Artık Callıyev, Cambul Hudaybergenov, Giuli Çohonelidze, Gela Lejava, Leonid Kuravlev, Muhammed Ali Mehmedov, Kenanbay Kocabekov, Bolot Beyşenaliyev, Dogdurbay Kıdıraliyev, Dinmuhammed Ahimov
Sanat Yönetmeni: Rüstem Adinayev, Mihail Kolbasovski
Giysi Tasarım: Galim Madanov
Bezek Tasarım: Andrey Vessolidsin
Yapımcı: Olcabay Musabekov
Müzik: Aleksandır Lunaçarski
Ses: Kadir Kusayev
Yapım:1989  –  Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti – Mısır
Tür: Kurmaca
Süre:141 dakika
Telif Hakları: Kazakfilm

SULTAN BAYBARS - 1989

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız