DEPREM

Sonucu 1. Dünya Savaşını doğuran paylaşım depremi sırasında, yurt sınırlarının dışına itilen İskeçe’de doğan Şerif Adak Gören, yaşamı boyunca otuz yedi kurmaca yönetti.

Sefa Önal’ın yazdığı, Türkan Şoray ve Kadir İnanır ikilisinin oynadığı Deprem, mesleğe kurgucu olarak başlayan yönetmenin sekizinci sinema filmi.

Kurmaca, adını öykünün son bölümündeki depremden almakla birlikte, kurmacanın katmanlarında, depremin sarsıcı etkisinden esinle oluşturulan, kişilerin yaşamlarına dönük savruluşları da anlatır.

Türk Sinemasında, içeriğinde deprem olan Gökçeçiçek, Değirmen gibi kurmacalara benzer biçimde Şerif Adak Gören’in Deprem filmi de, Türkçede yer sarsıntısı, sallantısı, titremesi ve zelzele gibi sözlerin hem gerçek anlamlarından hem de gösterge çağrışımlarından yararlanan bir kurmaca

Adı: Deprem
Yönetmen: Şerif Gören
Yazan: S. Safa Önal
Müzik: Cahit Berkay
Görüntü yönetmeni: Erdoğan Engin
Kurgu: Süleyman Karakaya
Oyuncular: Türkân Şoray (Zeynep), Kadir İnanır (Ahmet), Nasır Melek (Rıza), Şükriye Atav, İhsan Yüce, Aybars Bilade, İlhan Hemşeri, Hasan Ceylan, Ekrem Dümer, Erdoğan Seren
Sanat Yönetmeni: Erbil Demirbağ
Ses: Necip Sarıcıoğlu
Renk Düzeltme: Türker Vatan
Negatif Kurgu: Mahmut Eskici
Işık: İlhan Aslan
Yapım Sorumlusu: İsmet Demirkol
Yapımcı: İrfan Ünal, Hasan Gürkan
Yapım: Türkiye, 1976
Dil: Türkçe
Süre: 81’30”

Önceki İçerikKarda, Güneşte Süleymaniye’yi Selamlamak
Sonraki İçerikBuraları Sarsan Zelzele Başka Zelzele
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz