YAŞLI DAĞIN EFSANESİ

Yaşlı Dağın Efsanesi, Sovyet dönemi Türkmen sinemasından izler taşıyan bir kurmaca. Kartal yetiştiricisi bir dede ve onun yanıbaşında mutlu bir çocukluk geçiren torunu arasındaki ilişkiyi, zaman zaman gerçek üstü anlatımlar ve olaylarla süsleyen film, önemli Türkmen öykücülerinden Hüdaverdi Durduyev’in Türkçeye Kayaların Gücü diye çevirebileceğimiz öyküsünden uyarlama.

SİNEMASALI topluluğunca izlenen dede-torun ilişkisi üzerinden çekilen ve Türk topluluklarının yaşamlarından kesitler taşıyan, efsaneyle gerçeğin içiçe geçtiği, masalsı anlatılarla kurgulanmış Sovyet dönemi üç Türkistan filminden (AKSAKAL – YAŞLI DAĞIN EFSANESİ – AK GEMİ) biri, Türkmen yapımı Yaşlı Dağın Efsanesi.

Çocukların anne, baba ve dört duvar üçgeninde darlanmadığı; yaşamı yaşayarak öğrendikleri, o eski günlere ilişkin güzel bir kurmaca. Dingin, yalın usul usul akan bir öykü. Hız girdabından azıcık kurtulmak isteyenler için derman hükmünde…

 

ЛЕГЕНДА ДРЕВНИХ ГОР

 

Adı: Yaşlı dağın Efsanesi
Özgün Adı:ЛЕГЕНДА ДРЕВНИХ ГОР
Yönetmen: Yazgeldi Seyidov
Öykü: Hüdaverdi Durduyev (Сильнее скал)
Yazan: Yazgeldi Seyidov, Vladislav Fedoseyev
Oyuncular: Yazmurad Bekiyev (Mered), Ata Dövletov (Nuryağdı), Saparmurad Odayev (Nunna ağa), Gülnara Çokubayeva (Doyduk), Kurbanmurad Kelcayev (Karahan), Aysultan Berdiyeva (Staruha)
Müzik: Danatar Hıdırov
Tonmayster: Bayram Çağrıyev
Görüntü yönetmeni: Kurban Recebov, Nikolay Jilin
Kurgu: E. Fedinoy
Giysi Tasarım: İ. Maysak
Dekor: A. Araşev
Makyaj: L. Karayeva
Işık: T. Şabalovskaya
Yapımcı: Gennadiy Artıkov
Yapım: Türkmenistan S.S.C. – 1988
Süre: 72’11”
Tür: Kurmaca
Cinsi: Duygu-Macera
Telif Hakları: Türkmenfilm

YAŞLI DAĞIN EFSANESİ - 1988

Önceki İçerikAtlılar
Sonraki İçerikKuşlara Bak Kuşlara!
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz