KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR

Türkçe’ye Zoraki Kral adıyla çevrilen kurmacayı, sıradan bir azmin öyküsünü anlatır görünmekten uzaklaştıran yanı, o direnci gösterenin bir kral olması.

Konuşma güçlüğü yaşayan kekeme kralın bu güçlüğü aşması gerekir ve sıra dışı bir eğitmenin yol göstericiliği devreye girer.

Karısının, yakınlarının desteğiyle yürüyen zorlu süreç başarıyla sonuçlandırılır ve kral yurdu ve yurttaşları için önemli olan uzunca bir konuşmayı teklemeden yapar.

Krallık, Türkçede kol kırılır yen içinde kalır” özdeyişini anımsatan bir tutum içerisinde, sorunu kendi içlerinde çözerek dışarıya güçlü bir görüntü verir.

Yaymaca Sinema

Geçerli sinema kurallarıyla iyi kurgulanmış, öyküye derinlik katan bilinçaltı çentiklerinin yerli yerine ustalıkla yerleştirilmiş ve kolay izlenilebilirliğin sağlanmış olduğu yapımın yönetmeni David Seidler.

Oyuncu seçiminin ve oyuncu yönetmenliğinin başarısını ortaya koyan çizgi ötesi çabası ve kralı görünür kılan etkili oyunuyla Colin Firth’in adı, bu filmle bir adım öne çıkıyor.

Şaşırtıcı yöntemleriyle ağızları açık bırakan eğitmeni oynayan Geoffrey Rush, filmin değerini yukarılara taşıyan bir diğer oyuncu.

Zoraki Kral, sinemanın bilgilendirme ve eğlendirme çizgisinden öteye taşınmasına, kişileri ve toplulukları etkilemede yumuşak güç olarak kullanılmasına iyi bir örnek.

Egemenlerin, kendilerin biricik kılan algıları yaratmak üzere, uzunca zamandır, yayıncılığın her alanını kullanarak, yaymaca içerikli kitaplar yayımladıkları ve filmler gösterime soktukları sır değil.

Öyküsü, senaryosu ve görüntüden başlayarak etkili kullanılan tüm kurgu ögelerinin ayrı ayrı görünmeyen ama toplam etkisiyle derinden duyumsanan biçemiyle Zoraki Kral, görkemli bir yaymaca sinema örneği.

İzleyenleri, kralın başarısıyla coşturan, rahatlatan, krallığın tüm kirli yanların örten ve geride sevimli bir iz bırakmayı başaran bir kurmaca.

 

Adı: Zoraki Kral
Özgün Adı: King Speech
Yönetmen: Tom Hooper
Yazan: David Seidler
Görüntü yönetmeni: Danny Cohen
Müzik: Aleksandre Desplat
Oyuncular: Helena Bonham Carter, Colin Firth, Geoffrey Rush, Michael Gambon, Guy Pearce, Timothy Spall, Derek Jacobi, Jennifer Ehle, Claire Bloom, Simon Chandler, Adrian Scarborough, Ahmet Vrnaby, Andrev Havill, Anna Reeve Cook, Anthony Andrevs, Ben Vimsett, Calum Gittins, Charles Armstrong, David Bamber, Dick Vard, Dominic Applevhite, Eve Best, Filippo Delaunay, Freya Vilson, Harry Sims, Jake Hathavay, Mark Barrovs, Mary Robinson, Maks Callum, Orlando Vells
Yapımcı: Iain Canning, Gareth Unvin, Simon Egan, Peter Heslop, Emile Sherman
Süre:118’
Yapım:2010 – Avustralya/İngiltere
Tür: Kurmaca

ZORAKİ KRAL - 2010

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız