AK GEMİ

Dünyadan yalıtılmış gibi bir orman ve uzaktaki gölün arasına sıkışmış kalmış az sayıdaki yetişkinle birlikte yaşamak zorunda kalan bir çocuğun gözünden aktarılan bir öykü Beyaz Gemi.

Büyüklerin dünyasının sorgulandığı Ak Gemi, Türkiye Türkçesine Beyaz Gemi adıyla çevrilen, Cengiz Aytmatov’un aynı adlı öyküsünden sinemaya uyarlanmış bir kurmaca film.

Yalnız dünyasında, gerçeği masalsı bir yorumla, çocukça duyumsayan ve çevresinde yaşanılan sorunlu farklılıkları çözümlemeye çalışan çocuğun yaşadıklarının özelinde, efsanelerin, masalların, destanların, öykülerin, rivayetlerin katmanlar oluşturduğu yoğun bir anlatıma sahip Ak Gemi.

Kırgız Türklerinin yaşamlarından çizgiler taşıyan kurmaca, hüzünlü ama sorgulayıcı bir sonla; kötülerin kazanmış gibi göründüğü, aslında izleyiciyi gerçekle yüzleşmeye yönelten, sarsıcı bir uyarıyla bitiyor.

Bolotbek Şamşıyev‘in yönettiği Kırgızistan yapımı Ak Gemi filmi, SİNEMASALI topluluğunca izlenen dede-torun ilişkisi üzerinden çekilen ve Türk topluluklarının yaşamlarından kesitler taşıyan, efsaneyle gerçeğin içiçe geçtiği, masalsı anlatılarla kurgulanmış üç Türkistan filminden (AKSAKALYAŞLI DAĞIN EFSANESİAK GEMİ) biri.

 

 

Adı: Ak Gemi
Özgün Adı: БЕЛЫЙ ПАРОХОД
Diğer Adı: АК КЕМЕ (Kırgız Türkçesi)
Yönetmen: Bolotbek Şamşıyev
Öykü: Cengiz Aytmatov’un aynı adlı yapıtı
Oyunlaştıran: Cengiz Aytmatov, Bolotbek Şamşıyev
Görüntü Yönetmeni: Manasbek Musayev
Oyuncular: Nurgazi Sıdıkaliyev (Çocuk), Sabire Gümüşaliyeva (Kârız nene), Orozbek Kutmanaliyev (Orazkul), Hasankul Kuttubayev (Mümin Dede), Ayturgan Demirova (Gülcemal), Nazire Mambetova (Bekey), Çorobek Dumanayev (Kulubek), Darkul Kuyukova Sanat Yönetmeni: Vladimir Donskov
Müzik: Alfred Şinitke
Tonmayster: A. Ahmediyev
Rejisör: T. Dyuşekiyev
Operatör: A. Camgerçinov, A. Lebkoviç
Seslendirme Yönetmeni: Bolotbek Şamşıyev
Ses Kayıt: N. Levitina (Lenfilm)
Redaktör: L. Dedeyuçenko
Yapım yılı: 1975
Yurt: Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Tür: Kurmaca-
Süre: 95’33”
Telif Hakkı: Kırgızfilm

BEYAZ GEMİ - 1976

Önceki İçerikKurt
Sonraki İçerikİlk Raund Nakavt Oldum Ama İkinci Raund Benim Olacak
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz