MÜTHİŞ BİR TREN

TRT yönetiminin Türk öykücülerinin yapıtlarını televizyonla buluşturma isteği, birbirinden ilginç beş Metin Erksan filminin doğmasını sağladı.

Sait Faik Abasıyanık’ın Müthiş Bir Tren, Kenan Hulusi Koray’ın Sazlık, Samet Ağaoğlu’nun Bir İntihar, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Geçmiş Zaman Elbiseleri ve Sabahattin Ali’nin Hanende Melek öyküleri, aynı adlarla Türk izleyicisinin ilgisine bu kez kurmaca olarak sunuldu.

Metin Erksan, yetmişli yıllar için çok önemli bir kaynak olan TRT desteğini, aklının bir köşesinde hep var olan yenilikleri deneyimlemek için kullandı.

Müthiş Bir Tren, Sait Faik Abasıyanık’ın Az Şekerli adlı öykü betiğinin ilk hikâyesi. Bir aşk Hikayesi, Gümüş Saat, Fındık, Az Şekerli, Battaniye, Hikâye Peşinde, Kaliniktha ile birlikte sekiz öyküyü içeren betik, beşinci öykünün adını taşır.

 

Adı: Müthiş Bir Tren
Yönetmen: Metin Erksan
Öykü: Sait Faik Abasıyanık
Senaryo: Metin Erksan
Müzik: Aleksey Aigui
Görüntü: Çetin Tunca
Kurgu: Turgut İnangiray
Oyuncular: Ahmet Arkan, Zerrin Arbaş, Bahri Ateş, Sabahat Işık, Şener Gezgen, Defne Toppare, Fürüzan Kebari
Yapım: TRT
Dil: Türkçe
Süre: 45’
Yapım: 1975 – Türkiye
Telif hakları: TRT Kurumu

Müthiş Bir Tren - 1975

Önceki İçerikArtık Eksiği Kalmamıştı; Acımayı Öğrenmişti
Sonraki İçerikBana bunları boşuna vermişti…
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz