PREVEZE DENİZ SAVAŞLARI (Öncesi-Sonrası)

Aslında bin yüzlü yıllarda başladı bu emelleri. Papa II. Urben ve ekibi; Venedik’den, Portekiz’den, İspanya’ dan Fransa’dan velhasıl Avrupa ülkelerinden topladıkları; göğüslerinde – sırtlarında haç işareti bulunan yüzbinlerce haçlı güruhla çıktılar seferlerine.

Amaçları; islam dünyasının kutsal mekanı Kudüs’e ulaşmak, son peygamber Hz. Muhammed’in arşa ulaşıldığına inanılan kutsal mekanları zapt etmekti. Sekiz kez denediler bu seferlerini. Anadolu’dan Mısır topraklarına kadar ulaştılar. Ulaştıkları topraklarda büyük tahribatlar yaptılar, çocukları mızraklara takarak ateşe attılar bu yamyamlar gurubu.

Ama amaçlarına ulaşamadılar. Her seferinde bir Müslüman komutan ve ordusu çıktı karşılarına. Mısır Hükümdarı Selahaddin Eyyubi ve ordusu ise; onları ve anlamsız emellerini hüsrana uğrattılar…

…Ve bir yönetmen bu süreci ; Dökümanter – Drama Belgesel formuyla oniki bölümlük “Uygarlık Çizgisi” isimli belgeselin 5.bölümünde belgeledi. (TRT Arşiv Dairesi – Yönetmen İsmail Çoruh)

…Ve yıllar geçti hazmedemediler bu yenilgileri. 1538’lerde bu defa Ege’den- Akdeniz’den başlattılar bu emellerini gerçekleştirmeyi. Ama yine bir kahraman Türk ve komuta ettiği ordusu çıktı karşılarına. Osmanlı Donanmasının kahraman Kaptan-ı Deryası; Barbaros Hayrettin Paşa ve donanması, bu haçlı zihniyetinin emellerini; Preveze’de Ege’nin Akdeniz’in sularına gömdü. Haçlıların hevesleri kursaklarında kaldı. Akdeniz’de Osmanlı hakimiyeti sağlandı. Kuzey Afrika ülkeleri Akdeniz ve çevresinde ekonomik üstünlükler elde ettiler…

…Ve yine bir Türk vatansever kahraman çıktı ve bu süreci belgeledi. Türk sinemasının milli sinema akımının öncülerinden yönetmen Metin Erksan, “Preveze Deniz Savaşları”nı bir sinema eseri formuyla belgeledi. Kendisinden sinema dersleri aldığım ünlü Türk yönetmeni rahmet ve minnetle anıyorum…

…Ve yine hazmedemediler bu yenilgileri -birlikte yine yürüdüler. Bu defa 1915 de Çanakkale Boğazından savaş gemileriyle saldırdılar. Amaçları; İstanbul’u, Anadolu’yu işgal ederek Ortadoğu’ya, dünyaya hükmetmekti. Ama yine karşılarına; Yarbay rütbesindeki bir Türk komutanı Mustafa Kemal, (ATATÜRK) ve komuta ettiği kahraman Türk Ordusunun Mehmetçikleri çıktı. Yine mağlubiyete uğradılar, gemileriyle birlikte Ege’nin sularına gömüldüler… Ve bir Türk yönetmen bu savaşları “Anıtlaşan Çanakkale” ismiyle belgeledi. (TRT Arşiv Dairesi – Yönetmen İsmail Çoruh)

…Ve Emperyalizmin emel-amaçları yine durmadı-durmuyor. Bu defa siyasi baskı ve oyunlarla kutsal Kudüs’ü işgal etmeye uğraşıyorlar. Ortadoğu topraklarında, bir tarafta Siyonist İsrail, bir tarafta terör örgütleri; Pkk, Ypg,Feto, Deaş ve diğerlerini maşa olarak kullanarak yeni emeller peşindeler.

Her yöntemi deniyorlar ama tutmuyor. Bu defa soğuk savaş sonrası devreye koydukları; Küreselleşme ivmesiyle- sermayeyle işgal hareketini devreye soktular. Olumlu / olumsuz sonuçları da olabilecek bu süreçte de; her olumsuzluk karşısında bir ruh halinde bütünleşen vatansever Türk halkı karşılarında sağlam bir kale olarak duruyor-duracak… Ve bir yönetmen; bu süreci ;ülke insanımıza mesajları olan üç bölüm halindeki “Küresel Çağ” belgeselini hazırladı. (TRT Arşiv Dairesi – Yönetmen İsmail Çoruh)

İsmail ÇORUH – Belgesel Yönetmeni

Önceki İçerikDeğirmen
Sonraki İçerikAç mısın?

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz