ŞEBEKE

Sidney Lumet’in, yetmişli yıllarda çekilmiş olmasına karşın geçerliliğini sürdüren kurmacası Şebeke, basın yayın alanındaki yozlaşmanın boyutlarını çarpıcı bir anlatımla sergiliyor.

Kazanmanın tek yol olduğu egemen anlayışın, “batılı” diye ayrıştırılmasına karşın aslında tüm dünyaya yayılan, bireyi ve toplumu saran sorunun boyutları, gerçek yaşamdan izlerle yansıtılıyor, Sidney Lumet kurmacasında.

12 Kızgın Adam gibi bu yapıtı da unutulmazlar arasında yer alan yönetmen Sidney Lumet, yönetmen dokunuşlarının ve tercihlerinin ne denli önemli olduğunu bu yapıtıyla bir kez daha gösteriyor.

ŞEBEKE 1976

 

Adı: Şebeke
Özgün Adı: Network
Yönetmen: Sidney Lumet
Senaryo: Paddy Chayefsky
Görüntü Yönetmeni: Oven Roizman
Kurgu: Alan Heim
Müzik: Elliot Lavrence
Yapım Tasarımı: Philip Rosenberg
Yapımcı: Hovard Gottfried, Paddy Chayevsky
Oyuncular: Faye Dunavay (Diana Kristensen), Villiam Holden (Meks Şumaher), Peter Finch (Hovard Beal), Robert Duvall (Frenk Hasket), Vesley Addy (Nelson Çeni), Ned Beatty (Arthur Jensen), Arthur Burghardt (Muhteşem Ahmet Han), Bill Burrovs (Yönetmen), John Carpenter (Corc Buş), Jordan Charney (Harry Hunter), Beatrice Straight (Luis Şumaher), Villiam Prince (Edvard Ruddy), Lane Smith (Robert McDonough), Marlene Varfield (Laureen Hobbs), Conchata Ferrell Barbara Schlesinger), Carolyn Krigbaum (Meks’in yardımcısı), Cindy Grover (Karolin Şumaher), Darryl Hickman (Bill Herron), Lee Richardson(Anlatıcı dış ses)
Yapım: 1976- abd
Tür: Kurmaca
Süre: 116’ 22”
Telif Hakları: Metro-Goldvyn-Mayer Inc./United Artist Corporation

ŞEBEKE FİLMİ YORUMLARI OKU

ŞEBEKE - 1976

Önceki İçerikİtfaiyeciler Yakar
Sonraki İçerikGeleneğe Ceset diyorsun! Soylu Davranmak Yanlış! Erdem İse Boş İnanç! Para İçin Ruhunu Sattın Sen!
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz