SESSİZ ÇATIŞMA

Akira Kurosava yapıtlarında sıkça yer alan Toşiro Mifune’nin genç bir hekim olarak göründüğü kurmaca, 1949 yılı yapımı.

Toşiro Mifune, Türk sinemasındaki Şener Şen, Yavuz Turgul ikilisi gibi Kurosava’nın vazgeçemediği oyunculardan biri. Kurosava, Mifune ikilisi, tam on altı kurmacada birlikte çalışmışlar.

Sessiz Çatışma, adına uygun durgunlukta ilerleyen yapısıyla ve Dersu Uzala, Düşler, Yedi Samuray gibi uzun sureli Kurosava kurmacalarına karşılık, kısa denebilecek sürede biten bir yapım.

Türkçeye Sessiz Düello adıyla da çevrilen Sessiz Çatışma, İkinci Dünya Savaşı hemen sonrasında, Japonya’nın Amerikalıların işgali altındayken ve Amerikalıların denetiminde (sansürüyle) çekilen kurmaca olması özelliğiyle de dikkat çeken bir çalışma.

Adı: Sessiz Çatışma (Sessiz Düello)
Özgün Adı: 静かなる決闘 (Şizukanaru Ketto)
Yönetmen: Akira Kurosava
Öykü: Kazuo Kikuta (Kürtajcı Doktor adlı yapıttan uyarlama)
Senaryo: Akira Kurosava, Senkiçi Taniguçi
Görüntü: Soiçi Aisaka
Kurgu: Masanori Tsujili
Ses: Mitsuo Hasegava
Yapım Tasarım: Koiçi İmal
Müzik: Akira İfukube
Oyuncular: Toşiro Mifune (Dr. Kyoji Fujisaki), Miki Sanjo (Misao Matsumoto), Takaşi Şimura (Dr. Konosuke Fujisaki), Kenjiro Uemura (Susumu Nakada), Isamu Yamaguçi (Patrolman Nosaka), Noriko Sengoku (Hemşire Rui Minegişi), Chieko Nakakita (Takiko Nakada), Kenichi Miyajima (Satıcı), Masateru Sasaki (Asker), Seiji Izumi (Polis), Tadashi Date (çocuğun babası), Şigeyuki Miyajima (Memur)
Yapımcı: Sajiro Motoki, Hisao İçikava
Dil: Japonca
Süre: 95’
Yapım: 1949 – Japonya

SESSİZ ÇATIŞMA - 1949

Önceki İçerikBulgaristan Türklerinin En Sevgilisi
Sonraki İçerikKendinden Vazgeç, İstenilen Ol!
"İnsanlar ne zaman bir savaş başlatacak olsa, onlara şöyle diyordum: Durun! Kan dökmeyin!. Şimdi de tekrar ediyorum: Ey dağların, denizlerin öbür tarafındaki insanlar, siz ki mavi göğün altında yaşıyorsunuz, savaş neyinize gerek?" Toprak Ana - Cengiz Aytmatov

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz