TÜRK İŞİ DONDURMA

İngilizlerin savaş açtığı iki Türk’ün, yurtlarından binlerce kilometre uzaklıkta ve yalnızca deniz yoluyla ulaşılabilen topraklarda ne işi vardı sorusunu akla getiren ilginç bir öykü, 2019 yılında sinemaya uyarlandı.

Aslında bu soru, ortalama düzeyde tarih bilgisine sahip olanlar için yersiz gelebilir. Çünkü, doğumdan ölüme yerinde durmayan ve gittikleri yerleri kendilerine yurt edinen, binlerce yıldır yürüyen ve dünyayı bir baştan bir başa kat etmiş bir ulusun iki bireyinin orada da, burada da görülmesi olağan bir durum.

Avusturalya’ya ulaşmış ve işgal, istila, soykırım devrelerinden sonra yerli insanları sindirerek orayı sömürü düzeninin bir parçası yapmış İngilizlerin, Türklerle karşılaşmaları da şaşırtıcı değil.

Özellikle 19. yüzyılın son yüz elli yılında, İngilizlerin hedefindeki toprakların, Çanakkale’den Basra’ya, Bakü’den Lahor’a uzanan Türk egemenliğindeki yerler olduğu bilindiğinde, nice iki iki Türk’ün İngiliz zulmüne tanık olduğu çok açıktır.

Onlardan ikisinin öyküsü, bu kurmacayla gün yüzüne çıkarılmış. Son dönemde birbiri ardına öz yaşam öykülerinden uyarlamalarla Türk sinemasına katkı sunan Mustafa Uslu yapımcılığında çekilen kurmaca, yitip gitmesi, unutulması olasılığı olan önemli bir değeri gün yüzüne taşımış.

Yapımcı Mustafa Uslu, Çiçero ve Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu gibi Türk toplumunun ortak belleğinde yer etmesi gerekli konuları öne çıkaran yaklaşımıyla öz yaşamdan uyarlanmış kurmaca dizisine önemli bir halka daha eklemiş, Türk İşi Dondurma filmiyle.

Türk ve İngiliz ilişkilerinin tarihi boyutlarına ve derinliğine çok değinmeden şöylece geçiveren Türk İşi Dondurma, bütüncül anlatımın öne çıktığı, izleyiciyi yormayan holivud yöntemlerinin kullanıldığı biçemiyle, hem bilgilendiren hem de eğlendiren bir yapıya sahip.

 

Adı: Türk İşi Dondurma
Yönetmen: Can Ulkay
Yazan: Gürkan Tanyaş
Müzik: Fahir Atakoğlu
Görüntü: Robin Foks
Kurgu: Mustafa Preşeva
Oyuncular: Erkan Kolçak Köstendil (Deveci Ali), Ali Atay (Dondurmacı Mehmet), Şebnem Bozoklu (Gülsüm), Vill Thorp (Yüzbaşı Vayne), Marleen Mathevs (Maria), James Farley (David), Caner Kurtaran (Salim), Alma Terzic (Safia) Tristan Aleksander (Billy), Carl Vharton (General Henry Villet), İsmail Hacıoğlu,
Giysi Tasarım: Baran Uğurlu
Görüntü Yönetmeni: Peter Steuger
Süre: 118’
Dili: Türkçe – İngilizce
Yapımcı: Mustafa Uslu – Digital Sanatlar
Yapım: Türkiye – 2019

TÜRK İŞİ DONDURMA - 2019

Önceki İçerik“Çalıştıracak işçiler çağırdık, insanlar geldi”
Sonraki İçerikSağ Çıkmayacağını Biliyorsun Değil mi?
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz