ÜZGÜNÜZ, SİZE ULAŞAMADIK

Anamalcıların (kapitalistlerin)  yeni yığınaklar yapmasının önünü açan, “kriz” adıyla pazarlanan danışıklı dokunuşların, “birey” yaşamına etkilerinden izler taşıyan bir kurmaca, Üzgünüz, size ulaşamadık.

Sıkıntı, çöküntü, bun ve buhran gibi sözlerle Türkçemizde karşılık bulan sorunlu durumlar, yönetmenin bu filminde de ana izleği oluşturuyor.

Sinemasalı izlenenler dizelgesinde İşte Özgür Dünya adlı filminden de bildiğimiz yönetmen Ken Loç, bu kurmacasında, iki bun dönemeci arasındaki çöküntü yolunda yaşanan, neredeyse yapayalnız bırakılan insanın, var olabilme, insan kalabilme yolculuğunu yansıtıyor izleyenlere.

Ken Loç, ne kurmacalarının yaratım sürecinde birlikte çalıştığı kişilerden ne de yapıtlarına ilginç, uzun adlar vermekten vazgeçiyor.

Adının duyulmasını sağlayan Kerkenez kurmacasından bu yana yapıtlarının adlarını, içerikleri gibi özenli bir seçimle belirliyor; akılda kalıcı, çarpıcı ve merak uyandırıcı.

Üzgünüz Size Ulaşamadık anlatısında, daha fazlası için neredeyse bir zincir oluşturan ve en uca bireyi koyan sömürü düzeninin yarattığı yıkım, doğal toplum dokusundan koparılmış, bağlantısız ve sözde bağımsız çekirdek aile üzerinden aktarılıyor.

Adı: Üzgünüz Size Ulaşamadık
Özgün Adı: Sorry We Missed You
Yönetmen: Ken Loach
Yazan: Paul Laverty
Oyunlaştıran: Paul Laverty
Müzik: George Fenton
Görüntü: Robbie Ryan
Kurgu: Jonathan Morris
Sanat Yönetmeni: Julie Ann Horan
Oyuncular: Kris Hitchen (Ricky Turner), Debbie Honeyvood (Abbie Turner), Rhys Stone (Seb Turner), Katie Proctor (Liza Jane Turner), Ross Brevster (Maloney)
Yapım: Rabecca Obrien
Yapım Yılı: 2019
Süresi: 100’

ÜZGÜNÜZ SİZE ULAŞAMADIK - 2019

Önceki İçerikStanley Kubrick: Bir Uzay Macerası
Sonraki İçerikAttila İhan’la Zaman İçinde Yoculuk
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz