YAJİMBO YA DA KORUMA

Türkçe karşılığı koruma olan Yajimbo, Akira Kurosava’nın, İtalyan yönetmen Sergio Leona’ya esin kaynağı olan kurmacası. Belki yakın koruma veya muhafız diye de çevrilebilecek bir söz Yajimbo. Biz Koruma diyeceğiz, Bir Avuç Dolar, Birkaç Dolar İçin, İyi, Kötü ve Çirkin gibi filmlerin atası olan bu kurmacanın adına. Eski dönemlerin soylu samuraylarının, tek başına dünya kurtaran kahramanların söylenceleri üzerine kurulmuş öyküsüyle Koruma, İtalyan yönetmenden başka Batılıların da seveceği ve öykünerek kendi filmlerini çekeceği bir akımın ilk örneği.

İkinci Dünya Savaşından yenik çıkan Japonya’nın, Amerikan egemenliği altında ürettiği kahramanlık ve yenilmezlik öykülerini konu alan yapısıyla Koruma, Japon halkının yaşadığı ruhsal çöküntüyü onarmaya çalışan pek çok kurmacadan biri aslında.

Amerikan devletinin, insanlık tarihinin en büyük toplu ölümlerine neden olan nükleer bombalı saldırılaryla diz çöktürülen Japonya, galipler tarafından yeniden düzene sokulurken, halkın gerçekllikten uzaklaşmasını sağlayacak çabalar her alanda olduğu gibi sinemaya da taşındı. O dönem yeni yeni verilmeye başlanan en iyi yabancı oskarları ardı ardına Japon filmlerine verilerek hem gönül alma hem de imrenilenler sınıfı yaratılarak yeni ilgi alanları oluşturuldu.

Akira Kurosava, döneminin en yenilikçi adımlarını atarak bir yandan Japon Sineması kavramına büyük katkılar sağladı, öte yandan da dönemin küresel etkisine açık kurmacalar üretti.

Koruma, halkın ilgisini geçmişin başarılarına ve geleceğin umuduna odaklayan, günün acısını, yenilgisini ve başarısızlığını unutturan bir dönem filmi.

Adı: Koruma
Özgün Adı: 用心棒 (Yajimbo)
Yönetmen: Akira Kurosava
Öykü: Akira Kurosava
Yazan: Ryuzo Kikuşima, Akira Kurosava
Oyuncular: Toşiro Mifune (Kuvabatake Sanjuro – Samuray), Tatsuya Nakadai (Unosuke), Yoko Tsukasa (Nui), Isuzu Yamada (Orin), Daisuke Kato (Inokiçi), Takaşhi Şimura (Tokuemon), Namigoro Raşomon (Büyük Kannuki), Hiroşi Taçikava (Yoiçiro), Yosuke Natsuki (Kohei’nin oğlu), Eijiro Tono (Gonji), Kamatari Fujivara (Tazaemon), İkio Savamura (Hansuke), Susumu Fujita (Homma), Kyu Sazanka (Uşitora)
Sanat Yönetmeni. Yoshiro Muraki
Görüntü Yönetmeni: Kazuo Miyagava
Kurgu: Akira Kurosava
Müzik: Masaru Sato
Yapımcı: Tomoyuki Tanaka, Ryuzo Kikuşima, Akira Kurosava
Yapım: 1961 Japonya
Tür: Kurmaca
Süre:110’
Telif Hakları: Toho Company Ltd.

YOJİMBO - 1961

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#
Önceki YazıYeni Kuşaklar Çalışma ve Üretici Olma Düşünceleriyle Yetiştirilmeli
Sonraki YazıSergio Leone Vesternleri
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız