İYİ, KÖTÜ, ÇİRKİN

Tek kanallı ve tek sesli dünyamızın dönüştürücü ekranında, özellikle pazar günleri yayınlanan ve vestern diye adlandırılan ama genelde kovboy filmleri diye bilinen kurmacaların unutulmazlarından biri İyi, Kötü, Çirkin.

Öyküsü, oyuncuları, müziği ve yavaş akan, her sözü tane tane anlatan tartımıyla en ahmak izleyicinin bile anlamasına olanak veren yapısıyla sarıp sarmalayan, uyuşturan ve içine alan bir kurmaca.

Amerikan sinema yayılmacılığının Türkiye ile birlikte tüm dünyada gösterime soktuğu, on yıllar boyunca, binlerce filmle izleyenlerin düşünme biçimlerini etkileme çabasının en başarılı örneklerinden biri İyi, kötü, Çirkin.

Kurmacanın yönetmeni Sergio Leone’nin Avrupalı bir sinemacı olması, filmin Avrupa’da çekilmesi, öykünün öznesini oluşturan kahraman koruma kişliğinin ve Akira Kurosova biçeminin Japon sinemasından ödünç alınması Amerikan düşüncesinin yayılmasına engel değil, belki de büyük bir katkı.

İyi, Kötü, Çirkin, birlikte kurmacaya ad olurken, ayrı ayrı öykününün kahramanlarını anlatan, onların kişilikleri ve oyundaki konumlarını tanımlayan sıfatlar olarak düşünülmüş. Oyun, bu sıfatlara koşut oyunlarla ve ardışık anlatımla kurgulanmış.

Sergio Leone, döneminin ticari anlamda en iyi iş yapan ve Dolar başlığı altına sıkıştırdığı üç kurmacanın sonuncusu olan İyi, Kötü, Çirkin, 1964 yılında gösterime giren Bir Avuç Dolar ile 1965 yılında çekilen Birkaç Dolar İçin kurmacalarından sonra 1966 yılında gösterime sokuldu ve üç filmlik dizi tamamlandı.

Adı: İyi, Kötü, Çirkin
Özgün adı: Il buono, il brutto, il cattivo
Yönetmen : Sergio Leone
Öykü: Sergio LeoneLuciano Vincenzoni
Yazan: Sergio Leone, Luciano Vincenzoni, Agenore Incrocci, Furio Scarpelli,
Görüntü: Massimo Dallamano
Kurgu: Eugenio Alabiso, Giorgio Serrallonga
Müzik: Ennio Morricone
Oyuncular: Eli Vallavh, Clint Eastvood, Lee Van Cleef, Aldo Giuffre, Luigi Pistilli, Rada Rassimov, Enzo Petito, Claudio Scarchilli, John Bartha, Livio Lorenzon, Antonio Casale, Sandro Scarchilli, Benito Stefanelli, Angelo Novi, Antonio Casas
Yapımcı: Alberto Grimaldi
Süre: 161’
Yapım: 1966 – İtalya / İspanya

 

FİLMİN DEĞİNİSİNİ GÖR

İYİ, KÖTÜ, ÇİRKİN - 1966

Önceki İçerikKiralık Bir Katil İçin Fazla Akıllı
Sonraki İçerikBaşıma Konan Ödül Çok Az, Ben bu kadar değersiz miyim?
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz