AKSAKAL

Kazak bozkırındaki obasında, torunu ve geliniyle birlikte yaşayan Kasım’ın izleğinde, bir hayatta kalma öyküsü anlatan kurmaca Yaşlı Adam ya da öteki adıyla Aksakal.

Film, Ernest Hemingvay’in İhtiyar Adam ve Deniz adlı öyküsünden uyarlama denilmesine karşın, konusu bildik bir başka Türkistan filmine çok daha yakın; Yaşlı Dağın Efsanesi.

Türkmen yönetmen Yazgeldi Seyidov’un 1988 yılı yapımı, Yaşlı Dağın Efsanesi adlı filminde işlenen dede-torun dayanışması, benzer biçimiyle bu filme de konu olmuş.

Yaşlı Dağın Efsanesi filmindeki kartal, bu filmde kurtla yer değiştirmiş. Kazak bozkırlarının çetin şartlarında geçen ve yer yer gülmece unsurlar taşıyan öykü, Kazak Türklerinin doğayla barışık yaşamından izlerin yer aldığı, macera dolu bir kurmacaya dönüştürülmüş.

Aksakal, daha önce SİNEMASALI filmleri içerisinde değerlendirilen Gelin filminin de yönetmeni olan Yermek Tursunov tarafından çekilmiş.

Yermek Tursunov’un yönetmen tercihleri arasında filmlerinde çokça yer bulan Kazak Türklerinin geleneksi davranışlarının ve inançlarının esintilerini bu filmde de görmek mümkün.

Kazak yapımı AKSAKAL filmi, SİNEMASALI topluluğunca izlenen dede-torun ilişkisi üzerinden çekilen ve Türk topluluklarının yaşamlarından kesitler taşıyan, efsaneyle gerçeğin içiçe geçtiği, masalsı anlatılarla kurgulanmış üç Türkistan filminden (AKSAKALYAŞLI DAĞIN EFSANESİ AK GEMİ) biri.

aksakal filmi izle

Özgün Adı: Шал
Yönetmen: Yermek Tursunov
Yazan: Yermek Tursunov
Sanat Yönetmeni: Maulen Aşimbayev
Görüntü Yönetmeni: Murat Aliyev
Kurgu Yönetmeni: Boleş Candayev
Müzik: Kubat Şildebayev
Ses Yönetmeni: Sergey Lobanov
Giysi Tasarım: Yelena Rubanova
Makyaj: Tolkin Asılbekova
Oyuncular: Erbolat Tokuzakov (Kasım), Orunbek Moldahan (Erali), İsbek Abılmacinov, Ondasın Besikbasov, Ercan Nusipakinov, Oleg Poltaratskih, Diana Mukşeva, Amanbay Moldibayev
Uygulayıcı Yapımcı: Gülsuna Mustafina, Natalya Yudina
Yapımcı: Aleksandır Bobniyanko
Yapım: 2012 – Kazakistan
Süre: 102’
Telfi Hakları: Kazakfilm

Aksakal : Yaşlı, gün görmüş, güven duyulan bilge kişilere söylenen bir saygı sözü.

FİLMİ İZLE

Yaşlı Adam - 2012

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#
Önceki YazıGünde Bin İki Yüz Lira Yol Parası Veren Bir Memur Ayda Ne Kadar Yol Parası Verir
Sonraki YazıBir Gün Sana Kavuşacağımı Biliyordum
"Sinema, eski kaynaklarımıza eğilerek, kültürümüzün değerlerini bugüne getirmek ve onlara dayanarak yeni bir sanat kurmak" Lütfi Ömer Akad (1916-2011)

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız