BAL ÜLKESİ

Önce iç savaş, sonra ekonomik çöküş şeklinde yüzünü gösteren vahşi kapitalizmin geride bıraktığı yoksullukla baş etmeye çabalayan bir “Eski Türk”; Hatice Muratova.

Belgesel, Makedonya’nın Türk köyü Bekirli’de balcılık yapan, yatalak annesiyle birlikte yaşayan Hatice Muratova özelinde, göçlerle nerdeyse boşalmış köydeki yaşamdan kesitler aktarıyor.

Kıta Avrupasının güçlü ülkelerince sömürü alanı haline getirilen diğer Balkan yurtları gibi, az sayıda insanın yaşadığı köy, yarı yıkık evleriyle orada öylece unutulmuş gibi.

Geleneksi geçim yöntemlerini, orada yaşayan Türklerin doğayla uyumunu başarıyla yansıtan çekimler, o çevredeki zorlukları ve çaresizliği de aynı güzellikte aktarıyor.

Balkanların yerinden yurdundan koparılmış insanlarını göçe zorlayan, kendi ülkelerinde ucuz iş gücü olarak kullanan Avrupa ülkelerinin desteği ile gerçekleştirilen belgesel, siyasi anlamda, yıkıma sebep olanların kendilerini aklama çabalarından biri olarak görülebilir.

 

Adı: Bal Ülkesi
Yönetmen: Tamara Kotevska, Lubomir Stefanov
Yapımcı: Atanas Georgiev
Oyuncu: Hatice Muratova, Nazife Muradova, Hüseyin Sam, Lütfiye Sam
Müzik: Foltin
Görüntü Yönetmeni Fehmi Davut, Samir Luma
Kurgu: Atanas Georgiev
Dili: Türkçe – Makedonca
Yapım: Makedonya – 2019
Süre: 87’

BAL ÜLKESİ - 2019

Önceki İçerikMaraşlı Süleyman’ın Koreli Kızı
Sonraki İçerikSinemasalı Yöntemiyle Film İzleme
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz