Kuralların Sebebi Var!

Sömürgeciliğin görünen yüzü amerikan aklı, çıkarı olan her alanda işbirliğine açık olduğunu sinema alanında da göstermekten kaçınmıyor. İyi iş yapacağına inandığı ve kazançlı çıkacağı öyküleri yeniden çekerek, daha büyük ölçekte izlenmesini sağlıyor.

Kimsenin beklemediği anda Afganistan’la ilgili film çekerek, sinemanın amerikan siyasetinin ayrılmaz bir parçası olduğunu bir kez daha vurgulayan Tom Hanks, yapımcı ve oyuncu olarak Ove Adında Bir Adam filmini, Hayata Röveşata Atan Adam olarak 2022 yılında yeniden çekti.

Fredrick Backman’ın, 2011 yılında yazdığı romandan uyarlanan kurmaca, bir gün, yıllarca parçası olunan düzenin dışında kalmayı farketmenin çaresizliğini konu ediniyor.

Kimi zaman Asabiyim Ben anlatımında olduğu gibi küresel soygun şirketlerinin egemen olduğu yerel temsilcilerin, yurttaşı itip kakması, kimi zaman Üzgünüz Size Ulaşamadık’daki tüm çabaları karşılıksız çıkaran sağır ve kör oluveren düzen.

Egemen düzenle yurttaşın çatışmasından başlayıp bireylerin karşılıklı hak hukuk tanımamazlığına ve güçlülerin güçsüzlere soykırımına dek uzayıp giden çok yönlü, değişik boyutlu bir konu.

Hayata Röveşata Çeken Adam, böylesi bir alanda ilerleyen bir öykü içeriyor. Azrail can almadan önce, Tanrı yerine geçen egemen düzenin can sıkmasını öne çıkaran bir öykü. Yılların biriktirdiği olumlu alışkanlıkların yitirilmesine ve yerine insanı yok sayan çıkarcı bir düzeni egemen kılma çabalarına tek başına karşı koymaya çalışan doğru adamların öyküsü.

Adı: Hayata Rövaşata Atan Adam
Özgün Adı: A Man Called Otto
Yönetmen: Marc Forster
Yazan: David Magee
Öykü: Fredrik Backman (Ove Adında Bir Adam adlı romandan ve aynı adlı kurmacadan uyarlama)
Grüntü: Matthias Königsvieser
Kurgu: Matt Chesse
Müzik: Thomas Nevman
Oyuncular: Tom Hanks (Otto Anderson), Truman Hanks (Otto’nun gençliği), Mariana Trevino (Marisol), Rachel Keller (Sonya), Manuel Garcia-Rulfo (Tomi), Mike Birbiglia (Emlakçı), Cameron Britton (Cimi), Mack Bayda
Giysi Tasarım: Frank Fleming
Yapım Tasarım: Barbara Ling
Yapımcı: Fredrik Vikström Nicastro, Rita Vilson, Tom Hanks, Gary Goetzman
Yapım: abd – 2022
Süre: 126’

HAYATA RÖVEŞATA ÇEKEN ADAM - 2022

Önceki İçerikEtliye Sütlüye Karışmak Yok!
Sonraki İçerikSevgi de Yetmiyormuş
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz