İDA

İda, İkinci Dünya savaşı yıllarında yaşanılan kimi olayların, Museviler izleğinde anlatıldığı filmlerden biri. Ancak bu film, alışık olduğumuz, savaş sırasında yaşanılanların tekrar tekrar anlatıldığı kurmacalardan farklı olarak, savaş sonrası Musevi kökenli çocuklarının yaşadıkları ile soykırımın etkisinin devam ettiğini öne çıkarıyor.

Savaştan yıllar sonra, teyzesiyle buluşmasıyla özünün Musevi olduğunu öğrenen Katolik rahibe adayı genç kızın etrafında kurgulanan film, önümüzdeki dönemlerde çevrilmesi muhtemel Yahudi soykırımına vurgu yapan yeni kuşak filmlere öncülük yapacak nitelikte.

Daha önce savaşsız sahnelerle savaş sonrası işbirliklerini ve savaşa abd etkisini anlatan Müzik Kutusu kurmacasından farklı yaklaşımıyla İda, yalnızca içerik yönüyle değil, çekim biçemi ve yeğlenen kurgu yaklaşımıyla da sıra dışı bir yapıt.

Adı: İda
Özgün adı: İda
Yönetmen: Pavel Pavlikovski
Yazan: Rebecca Lenkievicz, Pavel Pavlikovski
Görüntü Yönetmeni: Lukasz Zal, Ryszard Lenczevski
Kurgu: Jaroslav Kaminski
Müzik: Kristian Eidnes Andersen
Oyuncular: Agata Trzebuchovska (Ida Lebenstein), Agata Kulesza (Vanda Gruz), David Ogrodnik (Çalgıcı), Joanna Kulig (Şarkıcı), Adam Szyszkovski (Feliks Skiba), Jerzy Trela (Szymon Skiba)
Yapımcı: Eric Abraham, Piotr Dzieciol, Eva Puszczynska
Süre: 82 Dakika
Tür: Kurmaca
Yapım: 2013 – Polonya, Danimarka

İDA - 2013

Önceki İçerikTürkmen ve Tacik Müzikleri Eşliğinde Bir İranlı Kurmacası
Sonraki İçerikİnsanların Birbirini Öldürmek İçin Yarıştığı Bir Ortamda At Sevgisi
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz