HAYDİ ÇOCUKLAR SAVAŞA

Samsık, Türkmen Türkçesinde salak, bön, alık anlamlarına gelen öz Türkçe bir söz. Rus dilinde kurgulanan Ohlamon kurmacasının Türk dilindeki karşılığı.

Türkiye’de, Arapça aptal, budala, ebleh, Farsça sersem, Ermenice avanak sözleriyle karşılık bulan Samsık, aklını gereği gibi kullanamayanlar için kullanılan bir yakıştırma.

Sovyetler Birliğinin yıkılışından hemen sonra çekilen Samsık, Tacikistan doğumlu yönetmen Eduard Recepov’un görüntü yönetmenliği ve oyunculuk deneyimlerinden sonra ortaya koyduğu ilk yapıt.

Yazgeldi Seyidov’un Yaşlı Dağın Efsanesi, Ermek Tursunov’un Yaşlı Adam kurmacalarını anımsatan izleğiyle Samsık, Kangal itlerinin soydaşı olan Türkmen Alabay itleri üzerinden bir öykü kuruyor.

Sovyetler Birliği ordusunu, 1979 yılında Afganistan batağına iten küresel güçlerin, bir taşla iki kuş vurduğu işgal yılları boyunca kentleri, obaları yıkılan, halkı katledilen Afganistan, Sovyetlerin yıkılmasınının da görünen nedeni oldu.

Samsık, işlerin Sovyetler Birliği için iyi gitmediğinin iyice anlaşılır olduğu yıllardaki çelişkileri ve Türk soylu halkların, ikinci dünya savaşı sonrası süreçte, bu kez başka Türk yurdu Afganistan’ın işgaline katılmaya zorlandıkları günlerin bir yansısı olarak 1993 yılında izleyiciyle buluşturulmuş.

Охламон
Samsık – 1993

Adı: Samsık
Özgün Adı: Охламон (Ohlamon)
Yönetmen: Eduard Recepov
Yazan: Vladimir Motıl, Eduard Recepov
Görüntü Yönetmeni: Aleksandır Yoldaşev, Sergey Şugaryev
Kurgu: Annı Panarinoy
Müzik: Berdimurat Berdyev
Oyuncular: İgor Ruh, Ceren Durduyeva, Bayram Durduyev, Semen Farada, Artık Callıyev, Ata Alovov, Oraz Amangeldiyev, Annamurat Saparmuhammedov, Hudayberdi Niyazov, Yusuf Ahmedov, İslam İslamov, Berdi Aşırov, Gözel Recepova, Yahşimurat Akıyev, Edik Ayrapetyan, Ben İsakov, Aşır Rahmanov, Valeri Zolotuhin Semen Farada, Aleksandır Bankratov Çerniy
Koşuklar: Mahtumkulu
Ses: Olga Zotova, Roland Kazaryan
Makyaj: Sonya Annageldiyeva
Giysi Tasarım: Ceren Amangeldiyeva
Yapım Tasarım: Şahdurdu Alovov
Yapımcı: Nikolay Şeremetyev
Yapım: Türkmenistan – 1993
Dili: Rusça
Süre:95’
Telif hakları: Türkmenfilm

OHLAMON - 1993

Önceki İçerikSömürgeci Fransızların Cezayir’deki Soykırımı
Sonraki İçerikAtom Bombasının Çocukları
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz