BİR İNTİHAR

TRT yönetiminin Türk öykücülerinin yapıtlarını televizyonla buluşturma isteği, birbirinden ilginç beş Metin Erksan filminin doğmasını sağladı.

Sait Faik Abasıyanık’ın Müthiş Bir Tren, Kenan Hulusi Koray’ın Sazlık, Samet Ağaoğlu’nun Bir İntihar, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Geçmiş Zaman Elbiseleri ve Sabahattin Ali’nin Hanende Melek öyküleri, aynı adlarla Türk izleyicisinin ilgisine bu kez kurmaca olarak sunuldu.

Metin Erksan, yetmişli yıllar için çok önemli bir kaynak olan TRT desteğini, aklının bir köşesinde hep var olan yenilikleri deneyimlemek için kullandı.

Bir İntihar, Türk Ocakları kurucuları arasında yer alan Ahmet Ağaoğlu‘nun, kendisi gibi düşünür, siyasetçi ve yazar olan oğlu Samet Ağaoğlu’nun bir öyküsü. Öykü ve uyarlama, egemen sanat ve siyaset çevrelerinde sıra dışı olarak değerlendirilmiş ve olumsuz tepkiler almıştır.

Bir İntihar bu yönüyle de değerlidir ve yaşadıkları dönemlerde hak ettikleri ilgiyi görmemiş, hatta yadırganmış, yerilmiş yapıtlarıyla karşı cephelere itilmiş iki Türk düşün adamının özgünlükte buluşma noktasıdır.

 

 

Adı: Bir İntihar
Yönetmen: Metin Erksan
Öykü: Samet Ağaoğlu
Yazan: Metin Erksan
Oynayanlar: Can Gürzap, Asuman Tuğberk, Altan Günbay, Muharrem Gürses, Mehmet Gerçek,
Müzik: Metin Erksan, İlhan Usmanbaş (Bale için Müzik), Bülent Arel (1945’ten kalma bir maske)
Görüntü yönetmeni: Çetin Tunca
Kurgu: Turgut İnangiray
Negatif Kurgu: Kenan Haçaman
Eşleme: Celal Köse, Ömer Kırımlı
Yapımcı: TRT
Yapım:1975-Türkiye
Tür: Kurmaca
Süre: 38’

Bir İntihar - 1975

Önceki İçerikHınçak ve Taşnak Komitacıların Katliamları
Sonraki İçerikErmeni Mitomanyasının Gölgesinde
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz