SAZLIK

TRT yönetiminin Türk öykücülerinin yapıtlarını televizyonla buluşturma isteği, birbirinden ilginç beş Metin Erksan filminin doğmasını sağladı.

Sait Faik Abasıyanık’ın Müthiş Bir Tren, Kenan Hulusi Koray’ın Sazlık, Samet Ağaoğlu’nun Bir İntihar, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Geçmiş Zaman Elbiseleri ve Sabahattin Ali’nin Hanende Melek öyküleri, aynı adlarla Türk izleyicisinin ilgisine bu kez kurmaca olarak sunuldu.

Metin Erksan, yetmişli yıllar için çok önemli bir kaynak olan TRT desteğini, aklının bir köşesinde hep var olan yenilikleri deneyimlemek için kullandı.

Öteki dördü gibi Sazlık kurmacası da, üzerinde çokça konuşulan, yerilen, övülen ama altında kesin sanatsı kaygıların bulunduğu Metin Erksan dokunuşlarını içeren, yenilikçi bir yapıt olarak Türk Sinemasında yer aldı.

Türk yazın acununda Yedi Meşaleciler adıyla bilinen aydınlar arasında tek hikâyeci olan Kenan Hulusi Koray’ın, aynı adlı öyküsünden uyarlanan Sazlık, üç istekli, tutkulu, belki de saplantılı denilebilecek seveni olan, ancak, farklı yönlere açılan zorlu bir aşk öyküsünü içeriyor.

Metin Erksan, yalnızca bir sinemacı yaklaşımıyla değil, aynı zamanda derin düşünce biçimiyle daha da zora soktuğu bu güzel öyküyü yeniden yorumlayarak ve özgün görüntü baylığı kazandırarak sundu izleyiciye.

Adı: Sazlık
Yönetmen: Metin Erksan
Oynayanlar: Orçun Sonat (Ali Reis), Nazan Adalı (Hayriye), İhsan Gedik (Mustafa), Ahmet Karaca (Balıkçı), Kadir Akgün (Balıkçı)
Görüntü Yönetmeni: Çetin Tunca
Senaryo: Metin Erksan
Öykü: Kenan Hulusi Koray
Kurgu: Turgut İnangiray
Müzik: Ekrem Zeki Ün, Ulvi Cemal Erkin, Neşe Karaböcek
Yapımcı: TRT
Yapım: 1975 – Türkiye
Tür: Kurmaca
Süre: 45′

SAZLIK - 1975

Önceki İçerikBana bunları boşuna vermişti…
Sonraki İçerikElalem Ne Der!
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz