GEÇMİŞ ZAMAN ELBİSELERİ

 

TRT yönetiminin Türk öykücülerinin yapıtlarını televizyonla buluşturma isteği, birbirinden ilginç beş Metin Erksan filminin doğmasını sağladı.

Sait Faik Abasıyanık’ın Müthiş Bir Tren, Kenan Hulusi Koray’ın Sazlık, Samet Ağaoğlu’nun Bir İntihar, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Geçmiş Zaman Elbiseleri ve Sabahattin Ali’nin Hanende Meleköyküleri, aynı adlarla Türk izleyicisinin ilgisine bu kez kurmaca olarak sunuldu.

Metin Erksan, yetmişli yıllar için çok önemli bir kaynak olan TRT desteğini, aklının bir köşesinde hep var olan yenilikleri deneyimlemek için kullandı.

Geçmiş Zaman Elbiseleri, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın iki öykü betiğinden biri olan Abdullah Efendinin Rüyaları içerisindeki dört öykünün ilkidir. Aynı adlı öyküden uyarlanan kurmaca ise TRT Kurumunca Metin Erksan’a çektirilen beş Türk yazarının öyküsünden oluşan televizyon filmlerinin dördüncüsüdür.

 

Adı: Geçmiş Zaman Elbiseleri
Yönetmen: Metin Erksan
Oyuncular: Gül Deniz, Ümit Tokcan, Ahmet Mekin, Baki Tamer, Ceyda Karahan, Sabahat Işık
Görüntü Yönetmeni: Tosun Bayrı
Yazan: Metin Erksan
Öykü: Ahmet Hamdi Tanpınar
Kurgu: Turgut İnangiray
Müzik: İlhan Usmanbaş, Necil Kazım Akses
Yapımcı: TRT
Yapım:1975 – Türkiye
Tür: Kurmaca
Süre:50 dakika

FİLMİN YORUMUNU OKU

Geçmiş Zaman Elbiseleri - 1975

Önceki İçerikAki Kaurismaki’nin Finlandiyası
Sonraki İçerikKap Kacaklar En Küçük Çocuğu Alanın Olur!
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz